Avertismentul lui Ivaylo Petev după ce Universitatea Craiova a bătut-o pe CFR Cluj: „La asta trebuie să lucrăm!”

Ivaylo Bogdanov se bucura dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si CFR Cluj, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 2 decembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Universitatea Craiova a învins-o cu șansă pe CFR Cluj, scor 1-0, iar Ivaylo Petev a recunoscut că echipa sa mai are de lucru mai ales pe faza defensivă.

Unicul gol al meciului din Bănie a fost izbutit de bosniacul Koljic, care nu mai punctase din luna aprilie pentru formația patronată de Mihai Rotaru.

Reacția lui Ivaylo Petev după ce Universitatea Craiova a învins-o pe CFR Cluj: „Am fost foarte nervoși!”

Ivaylo Petev a ținut să-și felicite jucătorii, dar a avut puterea să recunoască valoarea adversarilor de la CFR Cluj.

„În fiecare meci e nevoie de noroc. În prima repriză am fost foarte nervoși. Le-am dat ușor mingea, fără să facă presing. Trebuie să fim mai puternici fizic. Am avut situații bune în repriza a doua. Trebuie să mai lucrăm și la apărare.

CFR Cluj e o echipă dificilă, cu jucători cu mare experiență. Acum e momentul să îmi felicit jucătorii, să îi felicit și pe suporterii noștri, a căror prezență s-a simțit. Probabil că ei ne-au împins spre gol. Mă bucur că am luptat până la final”, a spus Petev, la finalul partidei de sâmbătă seara.

„Când am văzut ambulanța, m-am speriat puțin. Sper ca jucătorul de la CFR (n.r. Tachtsidis) să își revină repede”, a completat antrenorul oltenilor, cu referire la faza la care ardelenii au cerut cartonaș roșu.

Multe lucruri avem de îmbunătăţit. Cel mai important este să rezistăm psihic. Aşa cum am zis, în prima repriză am fost prea precipitaţi. Fiecare jucător trebuie să dea totul” – Ivaylo Petev, antrenor Universitatea Craiova

Publicat: 03 12. 2023, 00:25
Actualizat: 03 12. 2023, 00:34