Bernd Storck şi-a făcut praf fotbaliştii, după U Cluj – Sepsi 3-0! Acuzații grave pentru jucători

Bernd Storck la startul meciului de fotbal dintre FC Universitatea Cluj și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, contând pentru SUPERLIGA SUPERBET, desfășurat pe Stadionul CLUJ ARENA din Cluj-Napoca, luni 19 august 2024. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES

Sepsi OSK a pierdut la scor de neprezentare în deplasarea de la U Cluj, iar la final Bernd Storck și-a făcut praf jucătorii.

Formația covăsneană a suferit a doua înfrângere consecutivă în Superliga, 0-3 cu U Cluj. Bernd Storck a lansat acuzații grave la adresa propriilor jucători, după evoluția extrem de modestă din ultimele partide.

Bernd Storck, reacție dură la adresa jucătorilor săi: „Ăsta e fotbal profesionist?”

La finalul partidei cu U Cluj, Bernd Storck a răbufnit la adresa propriilor jucători pe care i-a acuzat că nu respectă regulile și vor suferi consecințele.  Roland Niczuly și Branislav Ninaj au fost excluși din lot, după ce au avut o altercație în timpul antrenamentelor.

„Nu aveam nevoie de o astfel de evoluție. E o mare dezamăgire. Am avut șansa să avem posesia, dar am pierdut mingea repede. Ăsta e fotbal profesionist? Trebuie să alergăm după adversar.

Am avut o zi proastă. Am avut multe probleme în ultimele 10 zile. Avem un program, iar unii jucători nu sunt cu noi, pentru că nu respectă regulile. Asta e ceva nou pentru mine. În mod normal nu avem nevoie de aceste reguli.

Trebuie să sufere după ce au creat astfel de probleme. Comportamentul lor are consecințe. Din nimic am primit golul din prima repriză. Trebuie să fim mult mai eficienți în ultima treime a jocului.

Nu mă gândesc la lipsa răbdării conducerii. Mă gândesc la problemele pe care trebuie să le rezolv. Trebuie să reparăm lucrurile negative. Cum am jucat azi a fost o mare dezamăgire”, a declarat Bernd Storck, la flash-interviu.

Universitatea Cluj a câștigat pe teren propriu cu 3-0 partida disputată împotriva elevilor lui Bernd Storck. Thiam a deblocat tabela în partea secundă, după ce primele 45 de minute au fost destul de șterse în joc pentru ambele formații. Același Thiam a pasat decisiv la golul lui Blănuță, în minutul 58. 12 minute mai târziu, Blănuță a reușit „dubla” și a contribuit decisiv la a treia victorie a ardelenilor din noul sezon.

Grație acestei victorii, clujenii urcă pe locul secund, la doar două puncte de Universitatea Craiova. Sepsi OSK ratează șansa de a urca pe podium și rămâne pe locul 6, cu 8 puncte.

Publicat: 19 08. 2024, 21:55
Actualizat: 19 08. 2024, 22:01