Carmen București a câștigat Cupa României la fotbal feminin după o finală nebună cu U Cluj! Primul trofeu pentru echipa din Capitală | VIDEO

Carmen București a câștigat Cupa României la fotbal feminin după ce s-a impus în fața lui U Cluj cu 2-1.

Carmen București este noua câștigătoare a Cupei României la fotbal feminin, trofeu pe care l-a cucerit în urma victoriei obținute în fața lui U Cluj, 2-1 după prelungiri.

Ultimul act al competiției a fost unul foarte echilibrat, drept dovadă că echipele au încheiat primele 90 de minute cu tabela nemodificată. Ce a urmat, însă, în prelungiri, este demn de o finală memorabilă.

Carmen București a câștigat în premieră Cupa României, reușind să o învingă cu 2-1 pe deținătoarea trofeului, U Cluj, într-un meci disputat pe Stadionul Național Arcul de Triumf din Capitală.

Carmen a deschis scorul în minutul 98, prin Jouli , mingea trimisă cu capul oprindu-se în plasă după ce a fost atinsă de portarul Ganea. În minutul 105, Carolina Țabur a restabilit egalitatea după ce a driblat goal-keeper-ul și a intrat cu balonul în poartă. Lovitura decisivă avea să vină în minutul 112, când Daniela Preda a preluat pe piept și a tras din voleu, stabilind scorul final.

S-au dictat cinci minute de prelungire, însă tabela a rămas înțepenită la 2-1, astfel că echipa din Capitală își adjudecă primul trofeu din istorie.

Dacă la Carmen s-a pornit sărbătoarea imediat după fluierul de final, nervozitatea a fost prezentă în tabăra celor de la U Cluj, jucătoarele ardelencelor fiind la un pas de a declanșa un conflict în timp ce formația roșu-neagră începuse deja fiesta pe gazon. Spiritele s-au calmat repede, iar fotbalistele de la Carmen au mers în fața galeriei pentru a cânta împreună.

Dacă pentru echipa din București aceasta a fost prima finală din istorie, U Olimpia Cluj este o obișnuită a ultimului act al Cupei României la fotbal feminin. Ardelencele au cucerit opt astfel de trofee în ultimii 12 ani, cu mențiunea că ediția 2019-2020 nu s-a disputat din cauza pandemiei de Covid. „Șepcile roșii” nu s-au calificat în finalele din 2018 și 2019, iar în 2016 au pierdut cu ASA Târgu Mureș.

În play-off-ul campionatului, Carmen și U Cluj și-au împărțit victoriile, 3-1 pentru echipa din Capitală și 1-0 pentru formația de sub Feleac.

Interesant este că în acest an U Cluj a ratat trofeul Cupei României și la fotbal masculin, fiind învinsă de Sepsi Sf. Gheorghe după executarea loviturilor de departajare.

Publicat: 11 06. 2023, 16:46