Ce pedepse a primit Dinamo București pentru incidentele de la meciurile cu Rapid București și Sepsi Sf. Gheorghe

Dinamo și-a aflat pedepsele pentru incidentele care au avut loc la meciurile cu Rapid București și Sepsi Sf. Gheorghe.

Cei de la Dinamo vor trebui să plătească o amendă totală de 12.500 de lei, din cauza incidentelor produse de fani la partidele din deplasare cu Spesi și Rapid.

Incidentele de la meciurile cu Rapid București și Sepsi Sf. Gheorghe au avut urmări pentru Dinamo București

Echipa Dinamo are un sezon excelent, obținând trei victorii și tot atâtea remize în cele șapte etape din Superliga. Singura înfrângere a venit în chiar prima etapă a campionatului, 2-3 în deplasare, cu CFR Cluj. Oaspeții au avut 2-0 în minutul 34, dar echipa lui Dan Petrescu a marcat golul victoriei în minutul 90+3.

În etapele a treia și a șasea, Dinamo a jucat în deplasare cu Sepsi, respectiv, Rapid, scorul final fiind același de fiecare dată, 1-1. Fanii „câinilor” și-au făcut de cap, iar acum clubul trebuie să plătească o amendă totală de 12.500 de lei.

Amendă de 5.000 de lei pentru incidentele de la Meciul cu Sepsi, și 7.500 de lei după derby-ul cu Rapid

LPF a informat, pe site-ul oficial, că în temeiul art. 82.2 și 3.b, raportat la art. 83.2.c, cu aplicarea art. 54.2 din RD, se sancționează clubul Dinamo cu penalitate sportivă de 5.000 lei, pentru atitudinea suporterilor la meciul de la Sfântu Gheorghe.

De asemenea, instituția a mai transmis că în temeiul art. 82.2 și 3.a și c, raportat la art. 83.2.b din RD, se sancționează clubul Dinamo cu penalitate sportivă de 7.500 lei, după derby-ul cu Rapid.

Articolele respective de regulament fac referire la comportamentul neregulamentar al spectatorilor. Printre altele, este vorba despre introducerea în stadion de obiecte şi materiale explozive, incendiare şi fumigene, acte de violenţă, scandarea de cuvinte/expresii jignitoare şi obscene ori emiterea de sunete în scop jignitor, dar şi aprinderea ori aruncarea cu obiecte spre alţi spectatori sau spre/în terenul de joc.

Următoarea adversară a lui Dinamo în campionat este U Cluj

Dinamo joacă, de la ora 19:00, în deplasare, cu FC Voluntari, în play-off-ul pentru grupele Cupei României. Ulterior, pe 2 septembrie, echipa antrenată de Zeljko Kopic va juca, în campionat, cu liderul Superligii, U Cluj.

Partida are loc pe 2 septembrie, de la ora 21:30 și este ultima din cartul etapei a opta. După acest meci, întrecerea internă ia o pauză de două săptămâni, pentru meciurile naționalei României în Națions League, cu Kosovo, în deplasare, și Lituania, acasă.

Pentru Dinamo urmează meciurile de pe teren propriu cu nou promovata Unirea Slobozia și în deplasare cu Oțelul Galați. Ambele formații sunt pregătite de oameni care au avut performanțe la gruparea alb-roșie, Adrian Mihalcea, respectiv, Dorinel Munteanu.

Publicat: 28 08. 2024, 18:37