Ce s-a întâmplat la câteva secunde după ce Homawoo a luat cartonaş roşu, în Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova. S-a dus direct la Kopic şi i-a cerut asta, spre uimirea tuturor: era printre cei mai buni „câini” de pe teren

Ce s-a întâmplat la câteva secunde după ce Homawoo a luat cartonaş roşu, în Dinamo Bucureşti - Universitatea Craiova. S-a dus direct la Kopic şi i-a cerut asta, spre uimirea tuturor: era printre cei mai buni „câini” de pe teren

La câteva secunde după ce Homawoo a luat cartonaş roşu, în Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova, unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor s-a dus direct la Kopic.

Atacantul Astrit Selmani s-a cerut afară, după ce Dinamo a rămas în nouă oameni, în urma eliminării lui Homawoo.

Unul dintre cei mai buni „câini” din Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova s-a dus imediat la Kopic la câteva secunde după ce Homawoo a luat cartonaş roşu

Dinamo a învins Universitatea Craiova cu 2-1 în etapa șapte din Superliga, deși a jucat în ultimul sfert de oră în nouă oameni. Prima eliminare a venit în minutul 58. Sivis a primit cartonaș roșu după ce a intrat cu talpa pe tibia lui Oshima. Arbitrul de centru Marian Barbu a consultat sistemul VAR pentru a lua decizia.

În minutul 82, centralul l-a trimis la cabine și pe Josue Homawoo. Acesta a primit două cartonașe galbene într-un interval de câteva zeci de secunde. Imediat după ce colegul lui a fost trimis la cabine, atacantul Astrit Selmani s-a dus la banca de rezerve a lui Dinamo.

El i-a cerut antrenorului Zeljko Kopic să-l scoată, pentru a fi trimis în teren un jucător cu valențe defensive. Iar tehnicianul nu a stat mult pe gânduri și l-a aruncat în luptă pe Iulius Mărginean.

Toate golurile au fost marcate la începutul și finalul primei reprize

În contextul în care arbitrul de centru a prelungit meciul cu șapte minute, Dinamo a jucat un sfert de oră cu doi oameni mai puțin. Chiar și așa, „câinii” s-au impus cu 2-1 și au urcat pe locul doi în clasamentul Superligii.

Ahmed Bani a deschis scorul în meciul de pe Stadionul „Arcul de Triumf” în secunda 30. Într-o primă fază, golul a fost anulat pentru ofsaid, dar reușita a fost validată după trei minute, de tehnologia VAR.

În minutul 13, Paradela a ieșit accidentat, iar la scurt timp Mitriță a ratat o ocazie imensă, șutând în bară de la aproximativ 12 metri.

Dinamo a majorat diferența de pe tabela de marcaj în minutul 42, când Gnahore a înscris cu un şut de la distanţă. La faza următoare, Elvir Koljic a înscris pentru echipa oaspete, stabilind și scorul final.

Dinamo se află pe locul doi, după Universitatea Craiova

Chiar dacă a suferit prima înfrâgere din acest sezon, Universitatea Craiova continuă să fie pe primul loc în clasament, cu 14 puncte. La rândul ei, echipa bucureșteană, care nu a mai pierdut din prima etapă, 2-3 cu CFR Cluj, în deplasare, a urcat pe poziția secundă.

Lucrurile se pot schimba dacă U Cluj câștigă meciul din deplasare cu nou-promovata Gloria Buzău, care va avea loc pe 26 august, de la ora 19:00. Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău ar face 15 puncte și ar urca pe primul loc.

Publicat: 25 08. 2024, 01:16