Cifrele incredibile care demonstrează ce derby exploziv e Dinamo – FCSB: pentru prima oară avem anatomia rivalității numărul unu din fotbalul românesc! EXCLUSIV

Dinamo – FCSB, potrivit instanțelor, datează din 2003. Sunt 56 de meciuri disputate de-atunci până azi, confruntări care au avut loc în campionat, fie că vorbim de epoca fără play-off și play-out, fie de edițiile recente cu format modificat, în Cupa României, Cupa Ligii ori Supercupa României. Cu 24 de victorii pentru roș-albaștri, 16 remize și doar 16 succese în dreptul „câinilor”.

Dar dincolo de bilanțul ușor de accesat al palmaresului, care sunt realitățile din iarbă care susțin caracterul exploziv din derby de România? Știm rivalitățile de generații între suporteri, duelul peluzelor, dar cât de mare e impactul presiunii și al orgoliilor de fapt?

ProSport a realizat în premieră o analiză spectaculoasă pentru derby de România, Dinamo – FCSB, și își prezintă în exclusivitate cifrele incredibile care ies la lumină din concluzii!

7 derby-uri Dinamo – FCSB cu minimum 10 cartonașe galbene!

În nu mai puțin de 10 confruntări bucureștene cu rivalitate maximă s-au arătat minimum 10 cartonașe galbene iar asta spune cât de încinsă a fost lupta pe teren, depășind uneori orice noțiune de echilibru!

Recordul îl deține un FCSB – Dinamo 1-1 disputat în 2019, meci de campionat disputat pe Arena Națională. Cei 30.235 de suporteri au văzut „câinii” deschizând scorul rapid, prin Denis Ciobotariu (minutul 8), iar pe roș-albaștrii egalând până în pauză, prin reușita lui Florinel Coman (minutul 28).

• 6 cartonașe galbene se arată minimum, în medie, într-un derby Dinamo – FCSB sau FCSB – Dinamo

Arbitru la centru a fost Istvan Kovacs (foto sus în derby), iar raportul „galbenelor” până la pauză în FCSB – Dinamo era deja 3-4! Avertizați: Fl. Coman, Fl. Tănase și Vînă, respectiv I. Filip, Puljic, Neicuțescu și Corbu. După pauză, fără goluri, dar încă trei avertismente pentru FCSB (Oaidă, Planic, Ov. Popescu) și același număr pentru Dinamo (Nistor, Ciobotariu, Piscitelli).

Culmea, nici măcar un cartonaș roșu! Și nu e un paradox doar pentru că am avut o ploaie de cartonașe galbene ci pentru că…

Avem o eliminare la două derby-uri în medie!

Arbitrii din aceste 56 de confruntări au eliminat până în prezent 24 de jucători. O statistică neverosimilă, cu aproape un cartonaș roșu scos din buzunar la două dueluri Dinamo – FCSB ori FCSB – Dinamo!

Raportul dintre cele două echipe la acest capitol e unul inedit. Egalitate perfectă până acum, câte 12 „roșii” de fiecare parte! Au fost 7 meciuri în care s-au dictat câte două eliminări, până acum nu s-a ajuns la trei. Încă!

Interesant este că din 2020 inclusiv până azi, FCSB a primit un singur cartonaș roșu, în timp ce Dinamo a încasat un total de cinci!

Anul și golul din penalty

Încrâncenarea și miza sunt evidențiate inclusiv de numărul masiv de goluri înscrise din lovituri de pedeapsă în derby de România. Fie că penalty-urile au fost acordate pentru hențuri sau faulturi, toate erorile defensive oglindesc interesant încărcătura de pe teren.

Sunt 20 de goluri înscrise astfel, din 2003 inclusiv până în prezent. Practic, aproape anul și golul din penalty! Și aici raportul este echilibrat, cu 11 reușite pentru Dinamo în urma deciziilor arbitrilor de a pune balonul la punctul cu var și 9 în dreptul FCSB.

Publicat: 19 10. 2024, 11:00