Erori incredibile pe bandă rulantă! Greșeala imensă de arbitraj din Superliga poate fi decisivă în lupta pentru evitatea retrogradării. Marius Avram: „Asta era decizia corectă”. EXCLUSIV

Arbitrul central Horatiu Mircea Fesnic acordă un cartonaș roșu sub privirile lui Igor Armaș in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si FC U Craiova, din cadrul Play out-ului Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, marti 23 aprilie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Erorile de arbitraj din Superliga continuă! De această dată, în prim-plan a fost Horațiu Feșnic, delegat la un meci extrem de important din play-out.

Aflată pe teren propriu, FC Voluntari a rămas în inferioritate numerică în prima repriză a meciului cu FC U Craiova, iar Marius Avram consideră că Ricardinho nu trebuia sub nicio formă eliminat.

Cum a rămas FC Voluntari în zece oameni în „derby-ul suferinței” cu FC U Craiova

În etapa intermediară din Superliga, FC Voluntari și FC U Craiova sunt adversare într-o veritabilă „finală” pentru evitarea retrogradării. Dacă ilfovenii mai speră să evite barajul, pentru oltenii lui Adrian Mititelu obiectivul a devenit să nu pice direct în al doilea eșalon, la finalul acestui sezon.

Meciul a fost însă stricat de o eroare mare de arbitraj. Horațiu Feșnic a luat o decizie greșită în minutul 24, atunci când a decis să-l elimine pe Ricardinho.

Fundașul Voluntariului a protestat pe bună dreptate, considerând că nu merita să vadă cartonașul roșu pentru faultul făcut asupra lui Bauza. În cele din urmă, Feșnic nu a mai revenit asupra deciziei, spre surprinderea jucătorilor gazdă.

Totuși, până la pauză, FC U Craiova nu a putut profita de avantajul de pe teren, iar la cabine s-a intrat cu scorul de 0-0.

Marius Avram a tras concluzia după cartonașul roșu din Superliga: „Decizia corectă ar fi fost cartonaș galben!”

Contactat de ProSport, Marius Avram a subliniat că jucătorul ilfovenilor merita doar un cartonaș galben după ce l-a faultat pe Bauza, plecat spre poarta adversă.

Fostul mare arbitru a explicat de ce faza nu a fost una iminentă de gol în momentul în care Feșnic s-a grăbit să-l elimine pe Ricardinho.

În urmă cu aproape un an, Feșnic a fost implicat într-un scandal imens, după ce nu a eliminat doi jucători rapidiști în derby-ul cu FCSB, încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 1-0.

„Criteriile pe care arbitrii le iau în calcul când analizează o faza de oprire a unei situații clare de a înscrie sunt:

– distanța față de poartă
– ⁠direcția de deplasare
– ⁠controlul mingii
– ⁠pozitia adversarilor și posibilitatea de a ajunge la minge

Din păcate pentru arbitru, nu se întrunesc toate elementele deoarece faultul se petrece undeva în lateral, distanța față de poartă este semnificativă și aveau timp doi fundași să ajungă în fața atacantului înainte de a rămâne singur cu portarul. Decizia corectă ar fi fost cartonaș galben”, a fost explicația lui Marius Avram, pentru ProSport.

Publicat: 23 04. 2024, 18:38
Actualizat: 23 04. 2024, 18:51