Eroul prahovenilor a tras concluzia despre faza care a decis meciul FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1

Eroul prahovenilor a tras concluzia despre faza care a decis meciul FCSB - Petrolul Ploieşti 1-1

Jucătorul care a devenit eroul formației prahovene a tras concluzia despre faza care a decis meciul FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1.

Campioana FCSB a remizat, 1-1, pe Stadionul Steaua, cu Petrolul Ploiești, în etapa a 10-a din Superliga.

Concluzia trasă de eroul prahovenilor cu privire la faza care a decis meciul FCSB – Petrolul Ploieşti 1-1

FCSB a dechis repede scorul cu Petrolul, în minutul 3, prin Alexandru Băluță, și se părea că echipa campioană va avea o misiune ușoară. Numai că lucrurile s-au schimbat dujpă o jumătate de oră de joc, când Mihai Popescu a fost eliminat după ce i-a dat un cot în cap lui Tudorie și l-a umplut de sânge.

Fotbalistul de la Petrolul nu doar că a rămas pe teren, după ce a primit îngrijiri medicale, dar a marcat în minutul 90+4 golul care a adus un punct formației vizitatoare.

„Cred că rezultatul este meritat. De la faza în care au rămas în 10 am controlat meciul, am avut ocazii. Mă bucur că am reușit să luăm un punct.

Nu m-am speriat la faza eliminării. A dat cu cotul, a luat roșu, am rămas pe teren și am luat un punct. Nu am fost concentrați la centrări. Ei s-au apărat bine în ultimii 30 de metri.

Este importantă remiza pentru moral, cu echipa campioană, care joacă în Europa. Au lot foarte bun, dar ne-am ridicat la nivelul lor și chiar am fost peste ei.

Noi trebuie să luăm meci cu meci. În următoarea etapă jucăm acasă, în fața propriilor suporteri și vrem să tratăm meciul serios, să luăm cele trei puncte”, a spus Tudorie la finalul partidei.

„Cred că FCSB a stat foarte bine în apărare, a fost greu să-i desfacem. Am încercat încă de la începutul reprizei a doua, dar nu am reușit. De asta sunt campioni, că știu să joace în inferioritate. Am luat un punct în deplasare, plecăm fericiți, chiar dacă voiam să câștigăm.

Au fost dueluri în care jucătorii ambelor echipe au dat dovadă de bărbăție. Nu comentez arbitrajul. A fost un joc fair-play, până la urmă. Se mai întâmplă ca jucătorii să-și spargă capul”, a transmis și Paul Papp.

Publicat: 22 09. 2024, 01:04