Fază controversată în Dinamo Bucureşti – FC Botoşani. Golul lui Cîrjan, anulat pentru henț: a fost sau nu?

Fază controversată în Dinamo Bucureşti - FC Botoşani. Golul lui Cîrjan, anulat pentru henț: a fost sau nu?

La ultima fază a primei reprize din meciul Dinamo Bucureşti – FC Botoşani a avut loc o fază controversată, golul lui Cîrjan fiiund anulat pentru henț.

Dinamo București și FC Botoșani se întâlnesc la această oră, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a 11-a din Superliga.

Cîrjan a marcat în meciul Dinamo Bucureşti – FC Botoşani, dar golul a fost anulat pentru henț

Gazdele conduc cu 2-0, după golul marcat în minutul 29 de Selmani, care a profitat de o gafă imensă a portarului advers Pap. Diferența de scor putea fi mai mare, dar în finalul primei reprize a avut loc o fază controversată.

Chiar la ultima acțiune, Cîrjan a primit o pasă în careul advers de la coleg, a preluat, dar mingea a sărit din pământ între brațul și corpul jucătorului de la Dinamo. Cîrjan a continuat faza și a marcat cu un lob de la aproximativ șapte metri.

Mijlocașul s-a bucurat doar câteva secunde, deoarece arbitrul de centru Sorin Vădana a fluierat pentru a anula golul, arătând că a fost genț. Până la urmă, cu 20 de minute înainte de final, gazdele au mai înscris o dată, prin Politic, iar de această dată reușita a fost validată.

Până la ora acestui meci, Dinamo a câștigat toate meciurile jucate pe teren propriu în actuala ediție de campionat. A învins în etapele a doua și a patra cu același scor, 4-1, pe Petrolul și nou-promovata Gloria Buzău.

A urmat confruntarea cu Universitatea Craiova, câștigată cu 2-1 de echipa pregătită de Zeljko Kopic. În acea partidă, „câinii” au jucat mult timp în inferioritate. Sivis a fost eliminat eliminat în minutul 58, iar Homawoo a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 82.

În fine, în etapa a noua, Dinamo a învins greu, cu 1-0, altă nou-promovată, Unirea Slobozia, antrenată de fostul atacant al „câinilor”, Adrian Mihalcea.

În meciul de pe Stadionul „Arcul de Triumf” cu FC Botoșani, Zeljko Kopic i-a trimis din primul minut pe Golubovic – Sivis, Patriche, Licsandru, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Soro, Selmani și Milanov.

Publicat: 27 09. 2024, 22:32
Actualizat: 27 09. 2024, 23:28