Fază controversată în FCSB – Farul Constanța! Penalty dat cu VAR la 2-2, în minutul 90+2: ce lovitură pentru Gică Hagi!

Fază controversată în FCSB - Farul Constanța! Penalty dat cu VAR la 2-2, în minutul 90+2: ce lovitură pentru Gică Hagi!

Campioana a primit penalty cu ajutorul VAR după o fază controversată în minutul 90+2 al partidei FCSB – Farul Constanța, când scorul era 2-2.

Arbitrul de centru Istvan Kovacs a dat un penalty după o fază controversatră, în minutul 90+2 al meciului FCSB – Farul Constanța, la scorul 2-2.

Lovitură pentru Gică Hagi, după ce echipa lui a fost sancționată cu un penalty, dat cu VAR, după o fază controversată în minutul 90+2 din FCSB – Farul Constanța

Campioana FCSB a câștigat trei puncte cu Farul Constanța, după o fază controversată. La o fază consumată în careul oaspeților, Șut a acuzat că a fost faultat. După câteva zeci de secunde, cei din camera VAR l-au chemat pe Kovacs la monitor să analizeze faza, iar acesta a dictat penalty pentru FCSB.

Darius Olaru a transformat cu siguranță, iar campioana a trecut pentru prima dată în avantaj. A fost o victorie la care nici cel mai înfocat supăorter al echipei lui Gigi Becali nu mai spera.

Darius Olaru a devenit eroul celor de la FCSB, după „dubla” realizată pe final de meci cu Farul

Oaspeții au deschis scorul în minutul 5, când Vînă a șutat din careu, iar mingea a intrat în poartă, după ce Vlad Chiricheș a deviat-o. Ștefănescu a restabilit egalitatea în minutul 52, executând impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, mingea lovind transversala înainte de a intra în poartă.

Dar bucuria celor de la FCSB a durat câteva zeci de secunde. La următoarea fază de atac, Farul a creat o acțiune pe dreapta, Popescu l-a ridiculizat pe Chiricheș dându-i mingea printre picioare, după care a centrat la Grigoryan în marginea careului mic, care a înscris.

Darius Olaru, intrat la pauză în locul Baba Alhassan, a devenit eroul echipei lui Gigi Becali. A egalat cu un șut senzațional din afara careului, după care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Campioana FCSB a urcat pe locul 7 după vitoria în fața Farului Constanța

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la cinci puncte și a urcat pe locul 7 în clasament. De partea cealaltă, Farul rămâne cu patru puncte și coboară pe poziția a 10-a.

Antrenorul Elias Charalambous i-a folosit în acest meci pe Târnovanu – Antwi, Dawa, Chiricheş, Panţîru – Alhassan (46 – Olaru), Edjouma (46 – Şut) – Ştefănescu, Luis Phelipe (61 – Miculescu), Musi (50 – Pandele) – D. Popa (46 – Băluţă).

De partea cealaltă, Gică Hagi a apelat la Buzbuchi – M. Popescu, Bălaşa (64 – Dănuleasa), Henrique, Cr. Ganea – Vînă, Nedelcu (63 – Queiros), Grameni (64 – Sîrbu) – G. Iancu (51 – Dican), Rivaldinho (57 – Casap), Grigoryan.

Publicat: 09 08. 2024, 23:32