Fotbalistul român din Superliga cu două facultăți. A luat 9,71 la Bacalaureat

Vezi galeria foto - 5 poze

Cel mai „citit” fotbalist român din Superliga a este absolvent a două facultăți și a obținut nota 9,71 la Bacalaureat.

Alexandru Pop, autor a trei goluri în actuala stagiune pentru Oțelul Galați, tocmai a susținut ultimele examene le cea de-a doua facultate.

Atacantul unei echipe de top din România a luat 9,71 la Bacalaureat și a terminat două facultăți

Născut pe 1 februarie 2000 la Buenos Aires, a început fotbalul la CFR Cluj când avea șapte ani, nu înainte de a practica înot, arte marțiale și dans sportiv. Ulterior a ajuns la rivala din oraș. FC Viitorul l-a cumpărat în 2019, dar Gică Hagi nu l-a folosit niciun minut, dându-l înapoi, împrumut, la U Cluj și, ulterior, la Unirea Dej.

„Chiar acum am terminat cu examenele. La Cluj am făcut facultatea de Comunicare și Relații Publice la zi, acum am încheiat ultimele examene de la a doua facultate, cea de sport din Constanța, dar la distanță. Acolo mai aveam trei examene restante pe care n-am reușit să le dau decât acum, în pauza asta.

Am avut noroc, dacă pot spune așa, și cu pandemia, pentru că am prins mare parte din facultate în acea perioadă. Primul semestru și ultimul am mers fizic la cursuri”, a dezvăluit fotbalistul pentru iAM Sport.

Pop s-a aflat în situația în care a dat examene în biroul profesorilor

De-a lungul perioadei în care a făcut studiile, Alexandru Pop a avut și câteva probleme, mai ales în condițiile în care perioadele de examene s-au suprapus celor în care echipele sunt în cantonament.

„Am avut noroc și că atunci evoluam pentru ‘U’ Cluj și Unirea Dej, eram aproape. Cumva am avut timp să merg dimineața la facultate, apoi la antrenamente și înapoi la facultate. A fost obositor, dar e bine că toate au trecut cu rezultate ok.

În prima sesiune am avut cantonament cu ‘U’ Cluj în Cipru. Toată sesiunea de examene am fost în cantonament, iar când erau restanțele am avut meciuri în deplasare.

Cumva s-a rezolvat să am o sesiune deschisă. Dădeam examene în biroul lor (n.r. – al profesorilor) sau la alte ore, cu alte grupe. Chiar le mulțumesc tuturor că au fost înțelegători”, a mai precizat fotbalistul.

Pop a marcat primul gol al Oțelului din acest sezon

Alexandru Pop a jucat în toate cele nouă meciuri disputate de Oțelul în actuala stagiune competițională, dar a fost integralist o singură dată, când echipa antrenată de Dorinel Munteanu a remizat, 0-0, în deplasare, cu Farul.

Jucătorul care a împlinit 24 de ani pe 1 februarie a mrcat în chiar prima etapă a campionatului, dechizând scorul în minutul șase al victoriei Oțelului cu 3-2 la Botoșani.

Ulterior, a marcat ambele goluri în Oțelul – Sepsi 2-0, meci care a contat pentru etapa a opta a Superligii.

Publicat: 23 09. 2024, 23:31