Gest inconştient! Sivis a făcut un fault criminal şi a fost eliminat cu VAR în Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova

Sivis a avut o intrare criminală și și-a lăsat echipa în inferioritate, în Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova.

Dinamo joacă în inferioritate din minutul 58, după eliminarea lui Sivis, pentru un atac cu talpa pe tibia lui Oshima.

Sivis a fost eliminat cu VAR în Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova, după faultul criminal

Echipa Zeljko Kopic are un final de meci infernal cu Universitatea Craiova, care contează pentru etapa a șaptea din Superliga, deși conduce cu 2-1. Doi dintre jucătorii gazdelor au primit cartonaș roșu, astfel că echipa alb-roșie evoluează în nouă oameni.

Echilibru s-a rupt după aproape o oră de joc. Sivis a făcut un fault criminal, intrând cu talpa pe tibia japonezului Oshima. Arbitrul de centru Marian Barbu a avut nevoie de consultarea sistemului VAR, după care i-a arătat cartonaș roșu dinamovistului.

Dinamo a avut al doilea jucător eliminat în minutul 82

Aflată în corzi, echipa gazdă a mai primit o lovitură. Homawoo a primit două cartonașe galbene într-un interval de câteva zeci de secunde, astfel că a fost trimis și el mai devreme la cabine. De această dată, centralul nu a mai avut nevoie de tehnologia video pentru a lua decizia radicală.

Imediat după ce Homawoo a vazut cartonașul roșu, Selmani a făpcut un gest extrem. El a alergat spre banca lui Dinamo și s-a cerut afară. Concret, el i-a spus antrenorului principal să-l scoată de pe teren, pentru a introduce un jucător cu valențe defensive.

Iar tehnicianul croat s-a conformat. Selmani a fost chemat pe banca de rezerve, iar în locul lui a fost trimis Iulius Mărginean.

Dinamo a câștigat, deși a jucat un sfert de oră cu doi oameni mai puțin

Dinamo a deschis scorul în meciul cu Universitatea în secunda 30. Bani a fost lansat în adâncime și a înscris cu un șut la colțul lung. Reușita a fost, însă, validată, abia după trei minute, din camere VAR.

Diferența de scor s-a mărit în minutul 42. După o fază prelungită de atac a gazdelor, Gnahore a prins un șut senzațional de la aproximativ 25 de metri, iar mingea, deviată de un jucător al Universității Craiova, a ajuns în plasă.

Peste câteva zeci de secunde, a ieșit la rampă Koljic. Acesta a primit mingea la marginea careului mic, a pivotat pe lângă un jucător al lui Dinamo și a încercat o scăriță peste Golubovic.

Execuția a fost una modestă, deoarece mingea l-a lovit în picior pe portarul gazdelor, dar jucătorul formației din Bănie a continuat faza și a împins mingea în plasă de la câțiva metri.

S-a terminat 2-1 pentru Dinamo, astfel că Universitatea Craiova suferă prima înfrângere din acest sezon, deși a jucat un sfert de oră (ultimele opt regulamentare, plus alte șapte prelungiri) cu doi oamenji mai mult.

Publicat: 24 08. 2024, 23:52
Actualizat: 25 08. 2024, 00:14