Gigi Becali a dezvăluit că a fost șocat la meciul FC Argeș – FCSB și l-a sunat pe Toni Petrea: „Am rămas și eu mut! I-am spus: «Asta te va face campion»”

Toni Petrea il introduce in teren pe Ioan Andrei Vasile Dumiter in locul lui Florin Lucian Tanase sub privirile arbitrului de rezerva Marcel Birsan in meciul de fotbal dintre FC Arges si FCSB, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, duminica 20 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gigi Becali, patronul echipei FCSB, a recunoscut că a fost surprins de schimbarea făcută de către Toni Petrea pe finalul partidei cu FC Argeș.

Meciul dintre FC Argeș și FCSB s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei a doua din play-off-ul Ligii 1, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 3-2, după golurile marcate de către Florin Tănase (min. 38 și min. 56), respectiv Andrei Dumiter (min. 90+4). Pentru piteșteni au marcat Ionuț Șerban (min. 43), respectiv Ahmed Said (min. 72).

După ce a fost victima lui Ionuț Șerban, în minutul 69, când FC Argeș a rămas în zece oameni după ce piteșteanul l-a lovit pe căpitanul roș-albaștrilor, Florin Tănase a fost scos de pe teren pe finalul partidei.

Gigi Becali a dezvăluit că a fost șocat la meciul FC Argeș – FCSB și l-a sunat pe Toni Petrea

Toni Petrea a decis să îl înlocuiască pe Florin Tănase, în minutul 84, cu Andrei Dumiter, jucător care a adus trei puncte în prelungiri roș-albaștrilor.

Gigi Becali susține că a fost șocat că Toni Petrea l-a scos de pe teren pe căpitanul echipei și că l-a sunat pe antrenor după meci. Patronul i-a transmis că această schimbare l-ar putea face campion pe Toni Petrea, având în vedere faptul că înlocuitorul lui Florin Tănase a înscris un gol de trei puncte.

„Am rămas și eu mut la schimbarea aia. L-am sunat să îl felicit și i-am spus: «Schimbarea pe care ai făcut-o te va face campion». A spus că Tănase era foarte nervos și că nu se mai concentra și că putea lua roșu”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

Publicat: 22 03. 2022, 20:57