Imagine şocantă, publicată de Constantin Budescu! N-a mai suportat acuzele care i s-au adus

Constantin Budescu a publicat o imagine șocantă, cu a sa coapsă dreaptă făcută franjuri de intervenția unui adversar în meciul pierdut în deplasare cu UTA, scor 0-1, în runda a 14-a din Superligă.

Mijlocașul grupării din Crâng n-a mai suportat acuzele de simulare care i s-au adus și a postat o fotografie șocantă în care se văd cât se poate de clar clar urmele crampoanelor la un atac în careu asupra sa a lui Cristian Mihai.

Postare şocantă a lui Constantin Budescu! N-a mai suportat acuzele de simulare și a răspuns

Gloria Buzău a cedat la limită în deplasare la Arad, cu UTA, însă deznodământul partidei putea fi altul dacă arbitrul întâlnirii fluiera un 11 metri pentru oaspeți, la un duel între Mihai și Budescu. Sătul să fie acuzat că a simulat la respectiva fază, veteranul a publicat a doua zi o fotografie cu urmele adânci lăsate de crampoanele lui Mihai pe coapsa sa dreaptă.

Constantin Budescu a și scris un singur cuvânt, cât se poate de sugestiv și de ironic în același timp pentru cei care l-au acuzat că a simulat lovitura.

Faza incriminată a avut loc după pauză, în minutul 56, atunci când Mihai și Budescu s-au duelat pentru minge, iar din contact, mijlocașul oaspeților a căzut secerat. Centralul meciului nu a fost însă impresionat de căderea lui „Budi” și nici de urmele adânci lăsate pe piciorul său drept.

Același duel se putea încheia tragic trei minute mai devreme

Cei doi jucători au fost implicați într-un alt duel, la fel de contodent, cu trei minute înainte de faza din careul gazdelor, însă care se putea încheia tragic. Mijlocașul arădenilor a suferit o comoție cerebrală în urma contactului cu Budescu și, deși a mai jucat până în minutul 75, a fost schimbat. La vestiare însă, acesta a acuzat de confuzie pronunțată. Precauți, medicii gazdelor l-au transportat la spital pentru investigații medicale amănunțite.

Clubul UTA Arad a anunţat ulterior că fotbalistul a suferit o comoţie cerebrală la meciul cu Gloria Buzău, dar acum este în afara oricărui pericol. “În urma duelului din minutul 53 cu Constantin Budescu, Cristian Mihai a suferit o comoţie cerebrală. După finalul jocului cu Buzău, acesta a fost transportat la Spitalul Clinic de Urgenţă Arad pentru mai multe investigaţii. În acest moment, jucătorul “Bătrânei Doamne” este în afara oricărui pericol şi va reveni, în curând, în angrenajul echipei”, a precizat clubul UTA.

Publicat: 27 10. 2024, 12:49
Actualizat: 27 10. 2024, 12:52