LASK Linz, în genunchi înainte de returul cu FCSB!

LASK Linz, adversara campioanei României din play-off-ul Europa League, a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie. Gruparea ce a terminat pe poziția a 3-a în campionatul Austriei în sezonul trecut este în genunchi înaintea returului cu FCSB.

LASK a suferit o înfrângere dramatică în campionat, pierzând cu 1-2 în fața Austriei Viena. Echipa din Linz își îndreaptă acum toată atenția către returul cu FCSB din play-off-ul Europa League.

LASK Linz, în genunchi înainte de returul cu FCSB

LASK Linz se confruntă cu o serie nefastă, ajungând la patru meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile. Adversara FCSB-ului din play-off-ul UEFA Europa League a cedat în deplasare, cu scorul de 1-2, în etapa a 4-a, după ce a primit un gol în minutul 87.

LASK Linz a deschis scorul prin Marin Ljubicic în minutul 19, dar Austria Viena a egalat rapid, prin Malone, în minutul 20. Victoria gazdelor a fost asigurată de Fischer, care a marcat decisiv în minutul 87.

Marin Ljubicic este cel mai valoros jucător de la LASK Linz și are o cotă de piață de 8 milioane de euro, conform Transfermarkt.com. Atacantul croat de 22 de ani a fost titular în meciul tur cu FCSB, însă defensiva „roș-albastră” a reușit să-l blocheze eficient.

LASK Linz este în declin înaintea returului cu FCSB

Austriecii sunt în degringoladă înaintea partidei de la București. Forma din ultimele meciuri poate fi decisivă, deoarece LASK Linz a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie, dintre care trei sunt înfrângeri, iar un meci s-a terminat la egalitate, cu FCSB, scor 1-1. Deși campioana României a obținut un egal prețios, în condițiile în care are avantajul terenului propriu la retur, Gigi Becali și-a desființat unul dintre jucătorii favoriți după meciul tur de la Linz.

„Regret că tot am ținut-o, Băluță, Băluță, Băluță. Era printre cei mai buni, îl puneam pe calapod cu Coman. Acum nu știu ce se întâmplă, i-a luat mințile. Nu știu ce e fotbalul ăsta, e nenorocire cu el! Anul trecut a fost cel mai bun și acum nu mai joc, fug de minge, mă ascund să nu o primesc? Cum e posibil asta?

Lixandru, spuneam că trece el în fața lui Șut. Acum, unde vede mingea, pac se duce după adversar să nu poată să o primească. Păi ce faci, mă? Joacă, mă, fotbal! Crești la fotbal”, a spus Gigi Becali.

Publicat: 25 08. 2024, 23:02
Actualizat: 25 08. 2024, 23:08