A fost sau n-a fost blat?

Steaua și-a hrănit aspirațiile europene pe spinarea oltenilor lui Mititelu. A învins cu 2-1 o echipă în fața căreia a jucat ceva mai bine. Semnele de întrebare se ridică însă în dreptul Universității.

În Ghencea, după minutul 65, oltenii nu au mai șutat nici măcar o dată la poarta Stelei. În schimb, ocaziile la poarta lui Bornescu s-au îndesit în ultima treime a partide, până când Bogdan Stancu reușea golul unei victorii care l-a făcut până și pe patronul oaspeților, Adrian Mititelu, să spună că, dacă vedea altă echipă jucând cum o făcuseră oltenii săi, ar fi spus că a fost blat.

Bizareriile Craiovei continuă cu schimbarea lui Wobay. Acesta fusese foarte periculos timp de o oră cât a fost pe teren, aflându-se la originea mai tuturor atacurilor periculoase ale oltenilor. Înlocuitorul său, Mihai Costea, a reușit apoi numai patru pase bune din șapte mingi jucate în 36 de minute! În fine, volumul posesiei oltene este disproporționat spre fundași, în sensul că aceștia au jucat de mult mai multe ori balonul decât colegii din fața lor, Craiova pierzând posesia în mod repetat foarte jos, în jumătatea proprie. Pe acest fond, era imposibil ca Steaua să nu domine autoritar și să câștige meciul în partea a doua.

0 pase filtrante în jumătatea adversă, “printre”, cum spun fotbaliștii, au trimis oltenii în fața Stelei, semn că au căutat foarte rar verticalizarea pe faza de atac

12 driblinguri utile au reușit steliștii în meciul cu Craiova, față de șapte, câte reușiseră în derby-ul cu Dinamo și nouă întreprinse în fața Rapidului

Publicat: 01 06. 2009, 10:45
Actualizat: 01 06. 2009, 10:46