AMR 3 puncte!

Steaua are sansa de a se apropia la doar trei puncte de CFR Cluj daca va câstiga la masa verde cu Rapid, dar si în jocul de astazi cu UTA.
Daca în tur Clujul lui Andone era de neoprit atât în meciurile de acasa, dar mai ales în cele din deplasare, acum, liderul este în mare criza de forma. Clujul nu s-a mai impus pe un teren strain de pe 4 noiembrie 2007, din etapa a 14-a, când a câstigat cu 2-0 în fata Vasluiului.

Aseara, clujenii au reusit sa expedieze primul sut pe poarta abia la începutul reprizei a doua, la sutul lui Fabbiani din lovitura libera de la 25 de metri, însa la victoria Iasiului a pus umarul si arbitrul Augustus Constantin care a acordat penalty la duelul dintre Dani si Bernjask, lovitura de pedeapsa fiind transformata impecabil de Cristea. Impresia a fost ca slovenul a cautat contactul, cazând mult prea usor.

Ando i-a “furat” mingea arbitrului!

Spiritele s-au încins imediat! La câteva minute, Augustus Constantin a acordat o lovitura libera indirect pentru Poli Iasi, decizie ce a întins la maxim nervii clujenilor. Eugen Trica le-a cerut colegilor sai sa iasa de pe teren! Mijlocasul nu a fost sustinut de coechiperi, însa Andone nu s-a potolit, cotinuând sa protesteze. Augustus a încercat sa-l calmeze, însa antrenorul i-a luat mingea din brate si a continuat sa comenteze, fiind eliminat! Aceeasi soarta au avut-o Adrian Cristea si Eugen Trica, cei doi primind rosu dupa ce s-au înjurat si s-au împins. Cert e ca pe CFR îi asteapta un meci greu, la Dinamo, iar predictia lui Becali, cum ca va fi pe primul loc pâna la Paste, prinde contur!