ASA Tg. Mureș – FC Viitorul 2-2. Puștii lui Hagi nu reușesc să profite de pasul greșit al Astrei. Mureșenii urcă pe loc de play-off.

ASA Tg. Mureș – FC Viitorul 2-2 (Brandan ’12, Balaur ’90+3; Balaur – autogol ’36, Aganovic ’65)

ASA Târgu Mureș și Viitorul au încheiat la egalitate, scor 2-2, partida contând pentru etapa 18 a Ligii 1, disputată la Cluj, după ce arena din Târgu Mureș a intrat în renovare.

Brandan a deschis scorul rapid, în minutul 12, iar mureșenii păreau că pot prelua frâiele partidei. Planurile le-au fost date peste cap de autogol venit în minutul 36. Balaur și-a introdus mingea în proprie poartă, în urma unei faze fixe. Echipa lui Hagi a preluat conducerea în minutul 65, după o fază superbă, cu Aganovic în prim plan. Croatul l-a culcat pe Gonzelz în careu, din dribling și a înscris cu sânge rece. În prelungirile partide, Balaur s-a revanșat pentru autogol și a marcat în poarta „corectă”, reușind să aducă egalarea.

Astfel, Viitorul rămâne pe locul al doilea, la patru puncte distanță de liderul Astra. Mureșenii revin pe locul 6, cu un punct peste Craiova.