Au stins lumina, au tras cortina: Oțelul – Dinamo 0-1

Dinamo încheie sezonul cu o victorie la Galați, scor 1-0. Singura reușită a partidei i-a aparținut lui Axente (68), care a reluat în plasă cu capul o centrare perfectă venită de la Cosmin Matei.

Meciul a fost presărat de mai multe evenimente, printre care gafa centralului Marian Balaci, care, din cauza abundenței de galbene acordate, a fost nevoit să se consulte cu asistenții lui pentru a-și da seama dacă trebuie să-l elimine pe Luchin. Nocturna a cedat în minutul 85 și meciul a fost întrerupt timp de 13 minute.

Dinamo urcă pe 5, loc pe care poate rămâne doar în cazul unui eșec al lui FC Vaslui la Iași.

Echipele de start:

OȚELUL: Grahovac – Cojoc, Sârghi, Benga, Ljubinkovic – I. Filip, Neagu, Giurgiu – Iorga, Astafei, G. Paraschiv

Rezerve: Simaitis, Antunes, Stromajer, Tudorie, Murgoci, Marquinhos, Sg. Costin

Antrenor: Petre GRIGORAȘ

INTRĂ‚ AICI PENTRU COMENTARIUL PARTIDEI!

DINAMO: Naumovski – L. Rus, Luchin, Dr. Grigore, Mușat – Strătilă, Boubacar, Curtean, Matei – And. Cristea, Alexe

Rezerve: Bălgrădean, Nica, Axente, Tudose, Dandea, Stănescu, St. Filip

Antrenor: Cornel ȚĂ‚LNAR

Arbitri: Marian Balaci, Ovidiu Artene, Stelian Slabu

Dinamo își joacă împotriva Oțelului șansa de a nu încheia sezonul pe un rușinos loc 7, poziție pe care ar putea cădea în cazul unui eșec la Galați, coroborat cu succes al lui FC Brașov contra Stelei.

„Câinii” merg pe malul Dunării cu un lot plin de fotbaliști care se gândesc doar cum să plece mai repede din Ștefan cel Mare în această vară, însă o victorie le poate da acestora motivația necesară pentru a continua în „Groapă” și din sezonul viitor. De cealaltă parte, gălățenii, aflați pe poziția a 11-a, nu mai pot schimba nimic în acest sezon, locul 10 ocupat de Gaz Metan fiind intangibil înaintea ultimei runde. Atât Oțelul, cât și Dinamo, vin după eșecuri suferite în etapa precedentă la Vaslui (0-1), respectiv acasă, cu Viitorul (2-3).

Partida Oțelul – Dinamo va fi LIVE TEXT pe www.prosport.ro de la ora 22:00 și live pe DigiSport 1.

Publicat: 28 05. 2013, 23:58
Actualizat: 29 05. 2013, 00:09