Bănățeni visători

Practic calificați în UEFA, alb-violeții au tratat meciul superficial

Asemenea orgoliilor trezite recent între Iancu și Mititelu, Poli – Craiova a fost un meci de care pe care.

Tabela de pe „Dan Păltinișanu” a indicat un 0-0 doar în cele 15 minute de tatonare, până când Arman Karamyan a trimis impecabil o centrare la colțul lung, Srhoj a recentrat, dar Dina a îndeplinit rolul atacanților bănățeni și a trimis în propria poartă.

Ambiționat de gafa pe care a comis-o, Dina l-a lansat pe Costea, acesta i-a luat fața lui Borbely și a egalat. Violeții nu au luat în serios reușita oltenilor, iar nepăsarea lor a fost pedepsită iar în minutul 36. Wobay a trimis un lob senzațional peste Scutaru, același Costea a fost la întâlnire. Nu a mai preluat, dar șutul său s-a dus la rădăcina barei, imparabil pentru Popa.

Treziți din pumni la pauză, bănățenii s-au aruncat spre poarta Craiovei pentru a salva obrazul lui Iancu și propria onoare. Dar pasele lui Aliuță s-au blocat în fundași, Bornescu a fost imbatabil în fața lui Abiodun (56) sau Srhoj (77), iar Rusic (62) a ratat milimetric cadrul porții din 15 metri. Pe contraatac, Știința a avut de două ori superioritate numerică, iar lovitura decisivă a dat-o tocmai în minutul 89. Costea, de această dată în rol de servant, i-a pasat excelent lui Dina, care a îndeplinit o simplă formalitate. Practic calificați în UEFA, alb-violeții au tratat meciul superficial.

Publicat: 18 04. 2008, 22:51
Actualizat: 19 04. 2008, 17:02