Buga a redevenit „Pele”!** Brașov – Petrolul 1-0!

FC Brașov bifat o victorie muncită pe teren propriu, 1-0 (1-0), în fața unei echipe a Petrolului care putea obține mai mult dacă în poarta ardelenilor nu se afla Felgueiras.

Începutul de meci a fost al oaspeților, care au dat senzația că pot face un nou rezultat mare după cel de la Vaslui, din runda a doua. Susținuți foarte bine de Florentin Dumitru și Vali Negru, Oprița și Apostu au dat ceva emoții brașovenilor în primele 20 de minute, ultimul lovind chiar și bara în minutul 8. „Stegarii” au reușit însă să lovească pe contraatac, prin Mugurel Buga, care a înscris un „golazzo” cu o scăriță peste Zendeli, după o pasă excelentă a lui Cristescu (min. 22). Cristescu și-a testat și el norocul câteva minute mai târziu, dar șutul său a ocolit poarta prahovenilor. Petrolul a încercat să dea o replică pe măsură, dar, în ciuda faptului că au adus de multe ori mingea în careul lui Felgueiras, finalizarea a lăsat de dorit, nici Oprița și nici Apostu nereușind să înscrie deși au avut momente favorabile.

Repriza a doua a fost una pe contre, cu faze importante la ambele porți. Mai întâi Chipciu și Kanu au încercat poarta lui Zendeli, dar au ratat de puțin ținta, pentru ca apoi să vină replica „găzarilor”, prin Oprița și Roman, dar Felgueiras a intervenit salvator. Oprița a mai ratat încă o dată, din câțiva metri, dar nu a fost seara lui, Felgueiras reușind din nou să se opună golului. Ca să nu fie mai prejos, gazdele au fost și ele aproape de gol, prin Hadnagy, însă Zendeli a scos inextremis. Finalul a adus două gesturi prostești ale lui Voiculeț, care a sfârșit prin a fi eliminat pentru cumul de avertismente primite la un interval de 1 minut.

Un succes foarte important pentru „stegari”, care le dă moral bun pentru perioada următoare, când vin meciurile cu echipele din fruntea clasamentului.

Iată cum arată cele două echipe:

FC BRAȘOV: Felgueiras – Velayos, Majernik, Cristi Munteanu, Cristi Ionescu – Madeira, Cristescu, Kanu, Chipciu – Moutinho, Buga

Rezerve: Goudinho, Machado, Paez, Mateiu, Hadnagy, Voiculeț, Stângă

PETROLUL: Zendeli – Străuț, Sipovic, Petrovic, Pompiliu Stoica – Fl. Dumitru, Enescu, Vali Negru, Stoimirovic – Oprița, Apostu

Rezerve: Zimmerman, Mihai Tudor, Melinte, Milea, Bărbulescu, Cataramă, Mihai Roman