„Câinii” savurează Gloria!** 3-1 la Buzău!

Buzăul a început în forță și dinamoviștii păreau să repete evoluțiile din meciul cu CS Otopeni și prima repriză cu Gaz Metan Mediaș. Tupeul gazdelor a fost exprimat de încercarea lui David Sanchez, care a șutat de la peste 40 de metri spre poarta lui Lobonț.Totul s-a năruit pentru gazde atunci când Niculescu a primit o pasă la limita ofside-ului, a pătruns în careu și acolo, după ce i-a făcut o "bicicletă" lui Vlaicu, iar acesta l-a faultat pe oltean.

Tot Niculescu a transformat penalty-ul și Dinamo a prins viață. După aceea, tot avântul gazdelor s-a năruit și "câinii roșii" au controlat autoritar apoi partida.A fost de-ajuns o nouă neatenție a defensivei buzoiene și Marius Niculae a făcut 2-0 după o lovitură de cap.

Singurul lucru negativ pentru Mircea Rednic a fost accidentarea lui Claudiu Niculescu, care a fost înlocuit de Papa Malick. Arbitrul Hațegan l-a iertat pe Gabriel Torje de o eliminare meritată, pentru un faul dur fără minge la Sandu. Protagonistul scandalului "maneaua" a primit doar cartonaș galben.

A doua repriză nu a avut istoric. Buzăul a încercat să marcheze și să revină pe tabelă, dar totul în zadar. Gazdele au măcinat în gol spre poarta lui Lobonț, dar cuplul Niculae – Dănciulescu au pus bomboana pe tortul dinamovist. Deviere a primului, iar Danciu Gol a catapultat mingea direct în vinclul porții lui Mincă.S-a făcut 0-3 și meciul a fost jucat.

Restul au fost încercări timide și palide ale gazdelor de a crea pericol la poarta lui Lobonț, câteva centrări ale lui David Sanchez( MVP-ul Buzăului), iar Rednic și-a permis să-l introducă și pe Lucian Goian în locul lui Moți pentru a-l proteja pentru derby-ul cu Rapid.

Mansour s-a ținut parțial de cuvânt și a înscris și el după un marcaj al lui Tamaș care ar trebui să-l îngrijoreze pe selecționerul Victor Pițurcă pentru meciul cu Serbia.

Publicat: 22 03. 2009, 16:38
Actualizat: 22 03. 2009, 19:25