Ciudatul caz al lui Istvan Kovacs. Steaua a fost măcelărită la Târgu Mureș de arbitrul pe care Becali l-a acuzat că ia bani de la Paszkany

Meciul de la Târgu Mureș s-a transformat într-un adevărat coșmar pentru Steaua. Gâlcă a fost nevoit să facă toate schimbările până în minutul 25, din cauza durităților echipei gazdă, sub ochii îngăduitori ai centralului Istvan Kovacs.

Primele 25 de minute ar fi trebuit să le aducă mureșenilor cel puțin o eliminare. Mai întâi, N’Doye l-a călcat pe cap pe Claudiu Keșeru, însă n-a primit nici măcar cartonaș galben.

În urma acestei faze, atacantul Stelei n-a mai putut continua partida, iar în locul lui a intrat Rusescu. Fostul golgheter al Stelei a stat însă pe teren doar 3 minute. Gabi Mureșan l-a lovit intenționat cu cotul în față, dar mijlocașul gazdelor a primit doar cartonaș galben. Lovitura primită de Rusescu a fost atât de puternică, încât jucătorul a părăsit bulversat terenul de joc și nu și-a mai adus aminte momentul schimbării sale.

Atât Keșeru, cât și Rusescu au ajuns la spital pentru îngrijiri medicale. Din primele informații, Keșeru a suferit o comoție, accidentarea fiind destul de gravă. O altă fază controversată s-a petrecut în minutul 26. Sepsi a intrat foarte dur la Papp, însă Istvan Kovacs a scos din nou doar cartonașul galben.

În minutul 58, Kovacs a ieșit din nou la rampă. Tănase a scăpat singur spre poartă, a dat mingea pe lângă Stăncioiu, dar a fost faultat de portarul lui ASA Târgu Mureș. Decizia lui Kovacs? Cartonaș galben pentru Tănase, pentru simulare.

Prestația dezastruasă a lui Kovacs a continuat însă până la final. În minutul 79, Sepsi îl atacă din spate pe Sânmărtean, s-ar fi putut acorda cartonaș galben, dar Kovacs a fluierat doar fault. Sepsi mai avea un cartonaș galben.

În minutul 87, a venit și primul cartonaș roșu. Însă în dreptul Stelei. Bumba a scăpat pe contraatac, Pârvulescu l-a atacat din spate și l-a faultat. Kovacs i-a arătat direct cartonașul roșu, deși faza s-a petrecut în lateral, iar faultul n-a fost foarte dur.

Kovacs – băiatul rău și băiatul bun

Îngăduința cu care centralul partidei a tratat aceste faze este în contradicție cu stilul etalat în acest sezon. Istvan Kovacs este unul dintre cei mai exigenți arbitri, cu un total de 5 cartonașe roșii (3 directe) arătate în cele 8 meciuri la care a fost delegat. Doar Alexandru Tudor a arătat mai multe cartonașe roșii în acest sezon. Cu toate acestea, Kovacs s-a arătat destul de blând cu mureșenii.

Punctul culminant atins de Istvan Kovacs a fost la meciul CFR Cluj – Astra, când centralul din Carei le-a arătat giurgiuvenilor două cartonașe roșii. CFR s-a impus atunci cu 4-1. Ioan Niculae, patronul Astrei, a condamnat atunci maniera lui Kovacs:  „De multe ori în viață nu am văzut un astfel de arbitraj șmecheresc”. Pentru declarațiile de atunci, omul de afaceri a primit o suspendare sportivă de 6 luni.

Un alt lucru interesant este că Istvan Kovacs a abitrat echipe din Ardeal în 5 din cele 8 meciuri în care a fost delegat, iar oaspeții n-au câștigat niciodată.

„Eu vă spun cum ia bani Istvan Kovacs. Dacă el stă prin discotecă pe acolo pe la Cluj… aia e discoteca patronului de la Cluj. Sau îi dai un sms și-l inviți la o cafea, mai ne plimbăm puțin prin parc. Îl bag în mașină, dau drumul la muzică, ce, trebuie să-i zic ceva. Sau îi zic, Kovacs, îți dau acum 500.000 de euro și, dacă iau titlul, îți mai dau 500.000 de euro. Dacă nu-l iau, mi-i dai înapoi. Care-i problema, poate să mă prindă cineva în flagrant? Și dacă ma prinde, ce? Le zic că-i dădeam împrumut și facem și contract„, Gigi Becali despre Istvan Kovacs, într-o declarație acordată în urmă cu 3 ani

Publicat: 26 10. 2014, 21:55
Actualizat: 26 10. 2014, 23:11