Concordia – CSU Craiova 0-2. Oltenii, pe loc pe play-off, cel puțin până duminică! În ciuda victoriei, oaspeții s-au descătușat la adresa lui Alexandru Tudor: „Nu se mai poate cu acest arbitru!”

CS U Craiova s-a impus în deplasarea de la Chiajna, scor 2-0, grație golurilor marcate de Kay și Andrei Ivan, în minutele 25, respectiv 66. O victorie extrem de importantă pentru gruparea pregătită de Emil Săndoi, care urcă pe locul 6, ce asigură prezența în play-off-ul Ligii 1. Craiova are 26 de puncte, fiind la egalitate cu ASA Târgu Mures, care are însă un meci mai puțin disputat. Ardelenii întâlnesc duminică ocupanta locului 2 din Liga 1, Viitorul, pe teren propriu.

Proaspăt convocat la naționala de seniori a României, pentru care a și debutat în amicalul cu Italia, tânărul Andrei Ivan (18 ani) a marcat în meciul de vineri seară al patrulea său gol în acest sezon al Ligii 1.

Supărați pe Tudor! Trei jucători out pentru meciul cu Viitorul

După meci, în ciuda victoriei, oltenii au declanșat un atac la adresa centralului Alexandru Tudor, prin vocea managerului Felix Grigore. Acesta a acuzat maniera de arbitraj a bucureșteanului, care l-a eliminat în repriza a doua pe Popov, pentru proteste, și i-a avertizat pe Vătăjelu și Nuno Rocha, fotbaliști ce vor rata de asemenea următoarea partidă, cea cu Viitorul Constanța.

E ceva incredibil! Nu înțeleg de ce a luat Vătăjelu galben, e al patrulea (n.r. va fi suspendat).

Din punctul meu de vedere este incredibil ce s-a întâmplat astăzi pe acest stadion. Nu mai putem continua în ritmul ăsta. Noi suferim pentru că regulamentul nu ne mai permite să recuzăm arbitri. Nu putem recuza acest arbitru (n.r. Alexandru Tudor). Eu sunt un tip echilibrat în general, dar vă spun că așa nu se mai poate. Nu mai vorbesc de eliminarea la Constantinescu din prima repriză, care nu s-a acordat, penalty la Bawab…

E o victorie foarte importantă pentru noi, pentru că am venit aici să luăm trei puncte, cu scopul de a ne bate cu șanse reale la primele șase locuri”, a declarat Felix Grigore după meci.

Concordia Chiajna – CS U Craiova 0-2 (Kay 25, Ivan 66)

0-1: Kay a marcat cu capul după o centrare al lui Zlatinski

0-2: Ivan a marcat după un contraatac și după ce mingea șutată de Bawab a fost respinsă în față de Iacob, iar atacantul oltenilor a înscris în poarta goală

Concordia Chiajna: Iacob – Bărboianu, Tincu, L. Ion (Dina ’78), Bucurică – Madeira (Cristescu ’70), Giurgiu – Lazăr, Purece, Serediuc – M. Constantinescu (Pena ’61). Antrenor: Cornel Țălnar

CS Universitatea Craiova: Bălgrădean – Dumitraș, Kay, Popov, Vătăjelu – Achim, Zlatinski (Madson ’90+3) -Nuno Rocha, Bawab (Iliev ’76), Bancu – Ivan (Curelea ’85). Antrenor: Emil Săndoi

Cartonașe galbene: Bucurică ’25 / Popov ’35, Bawab ’63, Vătăjelu ’70, Nuno Rocha ’78

Cartonaș roșu: Popov ’74

Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu Alexandru Tudor la centru, ajutat la cele două linii de Miclos Istvan Nagy și Valentin Avram.

Arbitru de rezervă a fost Bogdan Ionuț Anghelinei, iar observatori Nicolae Grigorescu și Cătălin Cursaru.

Publicat: 20 11. 2015, 22:35
Actualizat: 21 11. 2015, 08:40