Craiova e pe podium!

• Publicat:
  • Actualizat:

Avertizați de egalul surprinzător din Ghencea reușit de Gloria, și înfrângerea la limită din Giulești, oltenii au început în forță meciul de la Buzău. Nici nu a fluierat bine Corpodean debutul meciului, că oltenii au trecut în avantaj pe tabelă.

Primul corner al meciului a însemnat prima reușită din acest meci, după ce balonul a ajuns la Wobay, iar șutul jucătorului din Sierra Leone este deviat nefericit de Vlaicu, în poarta lui Arcaba. Gazdele nu cedează și încearcă să revină în joc. Au două ocazii importante, neconcretizate însă. Mai întîi, după un sfert de oră de joc, Dias întoarce doi fundași în careul lui Bornescu, dar șutează în bară. Apoi, în minutul 30, Moreira reușește o preluare bună în careul oltean, pe partea dreaptă, dar nu mai are forță pentru un șut puternic și trimit slab, pe lângă poartă.

Rusiano și Bicfalvi sunt înlocuiți la pauză de Marinică, iar Napoli alege să-l schimbe și el pe Florin Costea, care nu s-a prea văzut pe teren.

Debutul reprizei secunde aparține gazdelor, care reușesc să înscrie, după doar cinci minute, dar reușita lui Jaber, cel care l-a înlocuit pe Bicfalvi, este anulată pe motiv de offside, după o decizie la limită a tușierului Velicu. În minutul 64, același tușier îl oprește dintr-o acțiune periculoasă pentru poarta Craiovei pe Lițu și semnalizează offside, deși ex-stelistul se afla în poziție regulamentară.

Napoli observă problemele și mai schimbă un atacant. Dina intră în lovul lui Stoianof și după doar două minute reușește să marcheze golul care a adus liniștea în tabăra olteană. Centrare a lui Wobay de pe stânga, iar Dina, nemarcat în centrul careului Gloriei, reia spectaculos cu capul, la o fază în care Arcaba a fost un simplu spectator. 2-0 pentru Universitatea, scor final, iar oltenii așteaptă cu moralul ridicat vizita Rapidului, în etapa următoare.

Craiova câștigă primul meci din Liga I pe terenul buzoienilor și urcă pe podium, cel puțin până la meciul de mâine dintre Timișoara și Dinamo.