Cristea a spart gheața

Atacantul formației lui Ionuț Popa s-a dovedit omul decisiv al ieșenilor

Vârful lui Poli spune că a presimțit că va transforma penalty-ul prin care ieșenii au obținut o remiză (1-1) la Constanța.

Te așteptai să înscrii la Constanța ?
Îmi doream enorm să marchez și știam că va veni și ziua mea. Oricum, nu am făcut un scop în sine din a da eu gol, echipa trebuie să câștige, asta este important.

Cine trebuia să bată penalty-ul, tu sau Bâlbă?
După ce arbitrul a dictat penalty, am luat mingea și i-am spus lui Ionuț (n.r. – Bâlbă) că bat eu, pentru că sunt sigur că voi da gol. Aveam o presimțire.

Ți-ai asumat o responsabilitate imensă…
Așa este. Era minutul 92, gazdele aveau 1-0, era o presiune fantastică. Dar nu mi-a fost frică niciun moment că voi rata.

Sunteți neînvinși în 2008. Unde vă opriți?

Am avut un start excelent, cu opt puncte din patru meciuri, dar greul de abia acum începe. Vin jocuri dificile și va trebui să rămânem concentrați până la finalul sezonului.

V-ați așteptat la acest parcurs ?
Nu cred că este cineva care să spună că intuia un debut atât de bun al nostru. Important este că nu am pierdut și că am luat opt puncte. Este foarte bine că echipa culege puncte din fiecare deplasare. Se adună.

Te feliciți că ai ales Iașiul?

Mă bucur foarte mult că am ales să vin la Poli. Am găsit aici ceea ce nu găseam la alte formații. Liniște, un colectiv unit și dornic de performanță.

Te-ai decis dacă vei continua aici și din vară?
Mă simt excelent la Poli, dar e prematur de spus unde voi juca din vară. Îmi doresc să dau cât mai multe goluri la Iași până îmi expiră împrumutul, să obținem cât mai multe puncte, să ne salvăm, iar apoi vom vedea care va fi destinația mea.

Urmează Dinamo. Crezi că poate Poli obține un punct în „Ștefan cel Mare“?

Putem profita de forma mai puțin bună a lui Dinamo și avem șanse să luăm cel puțin un punct în „Groapă“.

Și-a întors Dumnezeu privirea spre noi. După multe puncte pierdute pe final de meci, am egalat și noi în sfârșit în prelungiri. Cristea este un pariu de-al meu și va fi titular cât timp va fi apt fizic