Dan Petrescu, explicații după deciziile bizare luate în CFR – UTA: „Măcar nu am mai fost egalaţi în ultimul minut” Ce spune „Bursucul”

CFR Cluj a obținut 4 remize în ultimele 4 runde ale campionatului și dă șanse rivalei FCSB să se apropie de prima poziție, ocupată în prezent de ardeleni. După meciul cu UTA Arad (scor 0-0), Dan Petrescu a oferit mai multe explicații.

CFR Cluj și UTA Arad s-au întâlnit marți seară, în cadrul etapei cu numărul 25 din Liga 1, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, și au remizat, scor 0-0.

După ce a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, la debutul său pe banca tehnică a echipei UTA Arad, Ionuț Badea a reușit să obțină un punct din întâlnirea cu trupa lui Dan Petrescu.

În minutul 60, CFR avea nevoie să înscrie, iar Dan Petrescu a luat o decizie inexplicabilă, înlocuindu-l pe Neguț cu Mihai Bordeianu. Peste 20 de minute, Bordeianu a fost înlocuit cu Sergiu Buș.

Ulterior, „Bursucul” și-a cerut scuze față de Bordeianu și a declarat că echipa trebuia să forțeze, dar nu a explicat decizia de a-l trimite pe teren pe închizător.

„Măcar nu am mai fost egalaţi în ultimul minut, ăsta e singurul lucru pozitiv. Singurul lucru pozitiv, de fapt două, ca nu am mai luat gol şi că nu mai fost egalaţi.

Acum dacă ratezi cu poarta goală, eu nu pot să cert un jucător, indiferent de nume, acum s-a întâmplat să fie cel mai bun jucător al nostru Deac.

I-am zis dacă ratezi cu poarta goală… eu nu zic, dacă nu alergi şi nu te baţi zic. Şi Bordeianu săracul a încercat, a vrut şi mi-a părut rău că l-am schimbat, dar i-am zis, a trebuit să risc, să bag doi atacanţi şi să încercăm să câştigăm.

Nici Botoşani, nici FCSB nu au jucat aici aşa bine şi şi-au dorit mult victoria, au arătat bine în apărare. Dacă erau patru de 0-0, ziceam «bă echipa e bine, nu ia goluri».

Ştiţi că după 0-0 eu nu sunt supărat, dar din cauză că sunt trei (n.r. patru) la rând e puţină tristeţe.

Îmi pare rău pentru Neguţ, ar fi avut un debut ca titular cu gol, a avut două ocazii rarisime, dar ce să îi reproşezi la băiat? A dat ce a avut mai bun”, a spus Dan Petrescu.

Publicat: 08 02. 2022, 21:05
Actualizat: 08 02. 2022, 21:54