Dinamo a pus „liderul moral” cu botul pe labe!

În Banat, întâlnirea cu Dinamo e mereu mai mult decât un meci. O trezire a orgoliilor, aducând odată cu ea de fiecare dată dorința enormă a unei victorii.

Timișorenii au început tare. S-au năpustit spre careul câinilor. Dar în loc să dea lovitura la poarta lui Lobont, s-au mușcat singuri. Brezinsky și-a învins propriul portar, pe Pantilimon, la o lovitură liberă în minutul 12. Puteau însă să egaleze peste doar 4 minute, când Bucur a reluat puțin pe lângă poartă la o centrare a lui Magera. Iar șutul lui Karamian aproape că a ras bara (‘25). La rândul său, Miranda putea să dea golul doi al dinamoviștilor, doar reflexul de excepție a lui Pantilimon oprindu-l (‘30).

Finalul reprizei aduce un joc pe contre. Timișoara caută golul, dar nu-l găsește, în timp ce, de cealaltă parte, Dinamo trăieste prin jocul energic al lui Torje, intrând la cabine în avantaj.

Partea secundă a început cu un joc ceva mai liniștit. Cu multe schimburi de mingi la mijlocul terenului. Până ce, la unul, balonul a zburat peste apărarea gazdelor. Dănciulescu l-a agățat și a trimis în plasă pentru 0-2 (‘51). Scor la care Uhrin, cum nu mai avea ce să piardă, și-a trimis pe frontul de luptă ultimele două arme ale speranței: Parks și Goga. Totuși, aproape să reducă din handicap a fost Bucur, acesta trimițând puțin pe lângă din interiorul careului (‘60). O mutare mai inspirată s-a dovedit a fi cea a lui Rednic. Intrat în locul lui Miranda, Andrei Cristea ( cu ajutorul lui Cisovsky) a mai înscris o dată pentru Dinamo (‘69).

Pe final, Ropotan și Boștină și-au atras eliminarea prin gesturi stupide. Dar asta nu a mai contat. Dinamo, rămasă chiar și în 9 oameni, și-a păstrat avantajul zdrobitor de pe tabelă, reușind o victorie categorică. Ambiționată poate de declarațiile timișorenilor de dinaintea meciului, echipa din Ștefan cel Mare a vrut sa arate ca-si merita prima poziție.