Dinamo, distrusă de două faze controversate! Astra a revenit de la 0-2 cu un gol validat de tușier și un penalty acordat eronat de Balaj! Teixeira: „S-a dat penalty ușor!” Ce s-a întâmplat

Dinamo – Astra 2-2. „Câinii” au din nou motive să conteste arbitrajul după ce au pierdut două puncte imense la capătul unui meci în care păreau la un moment dat scăpați în învingători, cu un avantaj de două goluri, dar și un om în plus pe teren, după ce Junior Morais fusese eliminat în minutul 61.

Astra a redus din handicap în minutul 83, după o fază în care Săpunaru a executat bine o lovitură liberă, iar mingea lovit transversala, după care a căzut în apropiere de linie. Balonul a ieșit ulterior din cadrul porții și a fost reluat de Teixeira, însă tușierul Vladimir Urzică arătase deja centrul terenului, considerând că balonul a trecut linia porții după șutul lui Săpunaru.

Deși reluările nu sunt foarte concludente, balonul nu pare să treacă cu toată circumferința de linia porții, caz în care reușita nu ar fi trebuit să fie validată. De menționat că și reluarea lui Teixeira fusese respinsă de pe linia porții de un fundaș dinamovist.

Teixeira spune că „penalty-ul a fost acordat ușor”!

Golul egalizator al Astrei a venit în ultimul minut al prelungirilor, după un penalty acordat extrem de ușor de Cristi Balaj.

Portarul Jaime Penedo a boxat o minge din fața lui Romario Korzorg, după care, aflat în cădere, îl atinge și pe fostul dinamovist. Aflat foarte aproape de fază, Balaj a indicat punctul cu var, în protestele generale ale „câinilor”. Reluările nu arată însă nicio infracțiune a portarului din Costa Rica. Acesta boxează balonul fără vreo intenție de a-și atinge adversarul, după care se ciocnește cu acesta din inerție.

La final, inclusiv Filipe Teixeira a declarat că echipa sa a primit ușor penalty: „Sincer, mi s-a părut foarte ușor acordat. Da, s-a dat ușor penalty”

Ion Crăciunescu, la Digi Sport: „După părerea mea, portarul joacă mingea și nu o face ca și cum ar fi un atac asupra unui adversar. El se duce și joacă mingea. Nu știu însă înainte dacă nu a fost o ținere pe care arbitrul nu o sancționase„.

Publicat: 29 10. 2016, 23:01
Actualizat: 29 10. 2016, 23:05