Dramatism imens la Târgu Mureș!** FCM – Astra 2-2!** Două goluri marcate în prelungiri

Cei 6.000 de spectatori au fost la un pas să asiste la o nouă tragedie în Liga I. În minutul 79 al partidei FCM Tg. Mureș – Astra (2-2), mijlocașul Victoraș Astafei (24 de ani) a suferit o comoție cerebrală ușoară în urma unei ciocniri cu Țigănașu și a fost dus de urgență la spital.
Seara trecută a fost una plină de ghinion pentru târg-mureșeni.

Pe lângă faptul că au pierdut două puncte în ultimul minut de prelungiri, Sabău & Co au tras o spaimă teribilă. În minutul 79, la un duel la centrul terenului pentru minge, Astafei și Țigănașu s-au lovit cap în cap și au căzut amândoi la pământ ca și fulgerați. Cele două echipe medicale au intervenit rapid, iar Țigănașu s-a ridicat după câteva minute. În schimb, pentru recuperarea lui Astafei a fost nevoie de intervenția Smurd. Ambulanța l-a dus pe mijlocașul gazdelor la spital, unde pe perioada nopții a fost supus unor investigații medicale amănunțite.

Trebuie precizat că tot timpul Astafei a fost conștient. „Viața jucătorului nu a fost niciun moment pusă în pericol. Îi vom face investigații detaliate pentru a vedea dacă nu cumva s-a format vreun cheag de sânge în urma ciocnirii”, a declarat unul dintre medicii din ambulanța care l-a dus pe jucător la spital. Cel mai probabil, Astafei va reveni pe teren peste două-trei săptămâni.

Egal cu șansă pentru Astra
În ceea ce privește meciul, și acesta a fost unul de coșmar pentru ardeleni. Conduși de două ori pe tabelă, elevii lui Marius Șumudică au revenit spectaculos de tot atâtea ori, ultima dată în minutul 90+10, prin N’Doye.

Florin Dan a deschis scorul în minutul 27 cu un superșut la vinclu de la 35 de metri, pentru ca Găman să egaleze la 19 minute de la startul reprizei secunde, după o ezitare a fundașilor gazdă. Bumba, în minutul 90+1, i-a dat mâinile peste cap lui Silviu Lung jr, dar senegalezul N’Doye (’90+10) a vrut să aibă ultimul cuvânt.

Sabău a fost coleg cu actualul tehnician al Astrei, Marius Șumudică, la Rapid (sezonul 1998-1999 și 2001-2002)

Echipele de start:

FCM Târgu Mureș: 1. Albuț – 16. E. Nicu, 23. D. Matei, 42. Ghionea, 24. Szilagyi – 19. Fl. Dan, 10. Ilyeș (cpt), 90. Issa Ba, 21. Astafei – 9. Cavalli, 99. Ruiz.
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Rezerve: 22. Balauru – 4. Gugu, 17. Iencsi, 27. Goge, 28. Sg. Buș, 32. Topic, 94. Bumba

Astra Ploiești: 1. Sl. Lung jr – 2. Mățel, 25. Găman, 5. Miguel, 13. Morais – 18. Strătilă, 8. Seto (cpt), 78. N’Doye, 30. Băjenaru, 88. Udoji – 14. Miranda.
Antrenor: Marius Șumudică.
Rezerve: 33. Lungu – 4. Mihalache, 6. L. Goian, 16. Tigănașu, 20. Stan, 21. Fatai, 91. C. Matei.