Edi Iordănescu, moment surprinzător după remiza dintre FCSB și CFR: „Dumnezeu a făcut dreptate!”. Ce l-a nemulțumit pe antrenorul clujenilor

Antrenorul lui CFR Cluj, Edi Iordănescu, a reacționat la finalul meciului încheiat la egalitate, scor 1-1, între FCSB și CFR Cluj.

Antrenorul echipei din Ardeal a spus că Dumnezeu a făcut dreptate prin golul marcat de Burcă la finalul meciului, prin care CFR a egalat-o pe FCSB.

„Este foarte greu la noi în momentul de faţă să ducem o astfel de luptă, cu jocuri atât de intense şi cu atât de mare importanţă şi presiune. E greu să ai prospeţime, e greu să ai intensitate, e greu să ţii un nivel ridicat şi asta am simţit în multe momente. Am început cu o ocazie imensă a lui Sigurjonsson, puteam să deschidem scorul. Nu ştiu dacă a ales procedeul cel mai corect, o să revăd şi eu jocul. Dar astfel de momente în jocuri cu titlul pe masă trebuie să le valorifici.

Nu avem voie să ajungem dintr-o minge lungă de 60 de metri să interpretăm aşa şi să ne trezim cu un penalty în disperare de cauză. M-a deranjat în prima repriză un amănunt, ceea ce repriza a doua s-a întâmplat într-o manieră şi mai accentuată, fragmentările continue. Cred că toată lumea vrea să vadă un joc în limita în care se putea, de spectaculos şi de estetic.

La urma urmei fotbalul înseamnă intensitate, înseamnă adversitate, înseamnă dinamică. În fiecare moment pe jos, pe jos, jucători accidentaţi, fragmentări, repuneri grele, întârziate. Nu ştiu dacă s-au jucat efectiv 25 de minute în prima repriză şi probabil la fel şi în repriza a doua.

Până la urmă, Dumnezeu ne-a răsplătit. Cred că şi noi am avut momentele noastre şi nu meritam să pierdem. Toate lucrurile astea s-au întors împotriva adversarului nostru, pe care îl respect şi e un adversar cu multă valoare. Am egalat pentru că nu am renunţat şi pentru că Dumnezeu probabil ne-a făcut dreptate”, a spus Edi Iordănescu.

Antrenorul nu a dorit să comenteze arbitrajul, deși echipa sa nu a primit un penalty în a doua repriză.

„Nu vreau să mai comentez, şi aşa multă lume a interpretat greşit. Eu respect brigada de arbitri, a fost o brigadtă foarte bună. Dumneavoastră aveţi specialişti mai buni decât mine. Probabil că discursul era mai frustrant dacă nu am fi egalat, dar nu ştiu ce aş fi spus. Mai avem mai puţin de trei săptămâni şi ne ducem până la capăt pentru a ne îndeplini obiectivul”, a declarat Edi Iordănescu la finalul meciului jucat la Giurgiu.

Publicat: 04 05. 2021, 00:03