Egali cu zero. ASA – Dinamo 0-0, într-un meci fără prea mult fotbal. Este egalul cu numărul șase în primele șase meciuri din Liga 1

ASA Tg. Mureș – Dinamo 0-0

Echipele de start:

• ASA: Stăncioiu – Golanski, Constantin, Bejan, Balici – Mureșan, Brandan – Manolov (N’Doye 58), L. Pedro (Hanca 52), Gorobsov – Axente (Jurado 74)
  • Dinamo: Cerniauskas – Feussi, Marc, Mevlja, Fai – Vojnovici, Șerban (Nedelcearu 46) – Gavilă, C. Matei (Van Haaren 60), V. Lazăr (Moldoveanu 69) – Alexe

Liga 1, campionat pentru a cărui televizare se plătesc zeci de milioane de euro pe sezon, nu pare să poată oferi nivelul așteptat de spectacol. Ultima demonstrație în acest sens a fost meciul dintre vicecampioana ASA Tg. Mureș și Dinamo, o partidă de la care microbiștii așteptau, în primul rând, să rupă șirul de cinci meciuri egale în primele cinci jocuri din prima etapă. Echipa lui Vasile Miriuță a început mai bine jocul, însă o apărare exactă și un Cerniauskas în mare formă au făcut ca Brandan, Axente și Mureșan să nu poată deschide scorul.

Pe măsură ce a trecut timpul partida a devenit tot mai proastă. A doua repriză, atunci când antrenorii au făcut toate schimbările, a fost imposibil de privit pe alocuri. Dinamo a început mai bine, însă lipsa de inspirație a lui Cosmin Matei l-a izolat pe Alexe în atac, fără prea multe șanse. Jocul s-a aprins doar pe final, în ultimele secunde, atunci când Hanca a păcălit publicul cu un gol înscris dintr-un ofsaid evident. Bucuria a durat câteva secunde, până când centralul Găman a anulat reușita la semnalizarea tușierului. S-a terminat 0-0, un meci cu puțin fotbal care completează un tablou pe cât de sumbru pe atât de curios: primele șase meciuri ale etapei s-au terminat la egalitate.

22:56 Final de meci! ASA Târgu Mureș – Dinamo 0-0 într-un meci fără prea mult fotbal. Continuă etapa rezultatelor de egalitate, toate meciurile de până acum terminându-se așa.

22:52 Hanca înscrie pentru ASA în minutul 90+1, însă reușita este anulată corect pe motiv de ofsaid, în ciuda protestelor marcatorului. Meciul nu a fost salvat nici acum, în final.

22:42 Spectatorii de la TG. Mureș s-au trezit în minutul 79. Jurado a centrat din banda dreaptă după o lansare a lui Hanca, mingea a venit înalt în careu și a fost reluată spre poartă de N’Doye. În mor normal nu am fi numit asta „ocazie de gol”, însă în lipsă de altceva…

22:31 Meciul este atât de slab încât nu găsim altceva de menționat în afară de schimbările pe care le fac cei doi antrenori. Puștiul Robert Moldoveanu, 16 ani, intră în locul lui Vali Lazăr.

22:23 S-au terminat bateriile și în cazul lui Cosmin Matei. Decarul lui Dinamo este scos de pe teren după 60 de minute și în locul său este introdus olandezul Van Haaren, o nouă achiziție pentru dinamoviști.

22:16 Vasile Miriuță reacționează la faptul că Dinamo a început mai bine partea a doua a jocului. În minutul 52 în scoate de pe teren pe Pedro și îl introduce pe Hanca. Imediat, antrenorul lui ASA mai face o schimbare – Manolov iese și intră N’Doye.

22:12 Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren până în acest moment a fost Pavel Golanski. Polonezul, fost fotbalist al Stelei, și-a făcut treaba perfect în apărare însă a contribuit din plin la acțiunile ofensive. Un câștig important pe care ASA i-l datorează lui Dan Petrescu, antrenorul care a insistat pentru transferul lui Golanski în această vară.

22:07 Începe repriza secundă! Mircea Rednic l-a oprit la vestiare pe Ionuț Șerban și l-a trimis în locul acestuia pe Ionuț Nedelcearu.

21:51 ASA – Dinamo, 0-0 la pauză. Iată câteva dintre concluziile primei reprize:

• ASA Tg. Mureș a dominat clar prima parte a jocului. Gazdele au avut ocaziile mari, prin Brandan, Axente și Gabi Mureșan
  • Marius Alexe a fost singurul dinamovist care a mișcat în prima parte a jocului. Chiar și așa, nu a fost de ajuns pentru a pune în pericol poarta lui ASA
  • Balici putea fi eliminat în minutul 32, atunci când a sărit cu cotul în gâtul lui Gavrilă. Arbitrul Găman i-a acordat doar galben fundașului gazdelor
  • Deși a făcut și o gafă care o putea costa pe Dinamo, portarul Cerniauskas a fost eroul echipei lui Rednic în prima repriză, atunci când s-a remarcat cu un reflex spectaculos la lovitura de cap trimisă de Gabi Mureșan

21:46 Cosmin Matei, fotbalist descris drept „cel mai bun număr 10 din România” la prezentarea lotului lui Dinamo, întârzie să înceapă meciul. Deși pe teren de 43 de minute, decarul lui Dinamo nu a avut nici măcar o fază reușită și pare că este în continuare în forma slabă din sezonul trecut.

21:36 Balici scapă de eliminare! Fotbalistul gazdelor sare cu cotul ridicat și îl lovește în gât pe Gavrilă, însă centralul Găman nu îi acordă mai mult de un cartonaș galben. Între timp, portarul pe care tocmai l-am lăudat iese aiurea din poartă și putea să primească un gol penibil.

21:31 Dinamo și-a luat portar mare! Cerniauskas tocmai a salvat echipa lui Mircea Rednic. Portarul a respins în minutul 27 cu un reflex spectaculos o lovitură de cap trimisă spre poartă de Gabi Mureșan.

21:28 Chiar dacă s-a făcut de râs ceva mai devreme, atunci când a șutat cu piciorul drept, iar mingea s-a lovit de piciorul său stâng și a ieșit în aut de poartă, Marius Alexe este până acum cel mai activ fotbalist ofensiv din echipa lui Mircea Rednic. Atacantul tocmai a ratat o șansă bună la o fază pe care a construit-o singur în flancul stâng.

21:15 Bine ai revenit, Feussi! Fostul jucător al vicecampioanei nu este deloc menajat la reîntoarcerea la Tg. Mureș. Feussi a fost contrat puternic de Balici într-o fază fără miză, în jumătatea dinamovistă. Jocul este din ce în ce mai alert, însă fără șanse clare de gol.

21:09 ASA domină startul de meci. Elevii lui Vasile Miriuță au avut două șanse bune în primele 5 minute de joc, ultima dintre acestea fiind risipirăde Brandan, cel care a tras pe lângă dintr-o poziție favorabilă de la marginea careului.

21:05 Meciul a început, însă nu înainte ca Gabi Mureșan să prezinte spectatorilor de la Târgu Mureș trofeul câștigat la mijlocul săptămânii – Supercupa României.

20:55 Ultima partidă directă între cele două echipe a avut loc în luna martie a acestui an, tot la Tg. Mureș, și s-a încheiat cu victoria gazdelor cu 2-1. A fost jocul în care Gabi Mureșan a fost erou reușind două goluri superbe.

20:50 Ionel Dănciulescu a ținut să atragă atenția înaintea startului partidei că ASA, chiar și cu probleme, rămâne un adversar puternic: „Se vorbea despre situația de la Târgu Mureș și înainte de Supercupa cu Steaua și am văzut cu toți ce s-a întâmplat„.

Dinamo are un debut dificil de sezon. „Câinii” sunt nevoiți să se confrunte încă din prima etapă cu vicecampioana sezonului trecut și câștigătoarea Supercupei.

Chiar dacă l-au pierdut pe Dan Petrescu și au traversat o perioadă tulbure încă din startul stagiunii, cei de la ASA Târgu-Mureș rămân o trupă puternică, capabilă să se lupte și în acest an pentru trofee importante.

„Abia aștept să încep campionatul. Noi trebuie să fim modești și să ne vedem de jocul nostru. Suntem pregătiți, dar poate că mi-aș mai fi dorit 2 săptămâni de pregătire. Trebuie să câștigăm fiecare meci, începând chiar cu partida de duminică, prima din campionat. Locul lui Dinamo nu este pe 7 sau 8, ci pe prima poziție. Avem toate condițiile să facem performanță, jucătorii au contracte bune, mai bune decât aveau jucătorii de la Petrolul. De un atacant și un fundaș stânga mai avem nevoie”, a declarat Mircea Rednic la ProSport LIVE.

În ultima confruntare directă, ASA s-a impus cu 2-1. Gai Mureșan a fost călăul „câinilor”, reușind să marcheze ambele goluri ale ardelenilor.

Miriuță, fără înfrângere în fața lui Dinamo ca antrenor

• Vasile Miriuță n-a fost învins ca antrenor de Dinamo, nici la Ceahlăul și nici la CFR.
  • Tehnicianul ASA-ului a fost aproape să antreneze în iarnă Dinamo, dar a ales să meargă la Gyor.

Dinamo începe noul sezon împotriva unui antrenor care își declară iubirea pentru clubul alb-roșu, dar pe care „câinii” nu l-au învins niciodată când a stat pe bancă. De când a devenit antrenor în Liga I, Miriuță este coșmarul dinamoviștilor. Primul meci contra echipei la care a jucat în 1990 l-a avut în 2013, când era pe banca Ceahlăului. Era etapa a 10-a, când echipa lui Miriuță le strica calculele dinamoviștilor și remiza în Capitală, 1-1.

Miriuță, în spatele celui mai rușinos eșec în „Groapă” al dinamoviștilor, după 8 ani

Și mai mari au fost bătăile de cap ale celor de la Dinamo, când Miriuță a stat pe banca CFR-ului, în sezonul trecut. 2-1 în Gruia și 3-0 în „Ștefan cel Mare” au fost victoriile clujenilor cu adversarul de astăzi al  „câinilor roșii” pe bancă. Eșecul împotriva clujenilor, de pe teren propriu a fost atunci cel mai „usturător” din ultimii 8 ani. Suporterii lui Dinamo nu mai asistaseră până atunci la o înfrângere a favoriților la 3 goluri diferență, în jocurile disputate acasă, în Liga I, de la un eșec similar cu Oțelul, consemnat în 2006. Miriuță își cunoaște bine bilanțul cu Dinamo și a apelat la el, în tentativa de a-i motiva pe jucătorii ASA-ului, înaintea meciului din această seară. „Pe unde am fost, i-am bătut de fiecare data și îi vom bate și acum. Îi batem cu 1-0, la fel cum a reușit Petrescu în Supercupa cu Steaua„, a spus antrenorul înainte de meci.

Publicat: 12 07. 2015, 23:04
Actualizat: 12 07. 2015, 23:05