FINAL / FC Timișoara – Dunfermline 4-1

Timișorenii au câștigat prima partidă din cadrul cantonamentului din Austria. Astfel, după ce în primele trei meciuri, bănățenii au obținut două rezultate de egalitate și au pierdut o dată, elevii lui Dusan Uhrin au învins fără drept de apel formația scoțiană Dunfermline, scor 4-1.

Golurile românilor au fost marcate de Gigel Bucur în minutele 3, 21 și 43 și de Artiom Karamyan în minutul 76, în timp ce pentru Dunfermline a marcat Shields în minutul 86. Jucătorii lui Poli au dedicat această victorie patronului Marian Iancu, care împlinește mâine 43 de ani. Următorul meci pe care bănățenii îl vor juca, va fi împotriva cehilor de la Viktoria Plzen, pe 11 iulie.

FC Timișoara: Taborda – Bădoi, Sretenovic, Brezinsky, Milhazes – Bonfim, Borbely, Garcia, Karamyan – Bucur, Magera

Dunfermline:Redford – Woods, Wilson, Muirhead, Shields – McCann, Harper, Glass, Bayne – Laumann, Burke

Cele mai importante faze ale meciului

Min. 90 Fluier final. FC Timișoara câștigă amicalul cu Dnfermline, scor 4-1.

Min. 86 Gol Dunfermline. Shields îl învinge pe Taborda din interiorul careului

Min. 76 GOOOOOOOL TIMIȘOARA. Artiom Karamyan șutează puternic de la 14 metri, fără speranțe pentru portarul scoțian

Min. 63 Dublă schimbare la Timișoara. Au ieșit Magera și Bădoi și au intrat Ganea și Arman Karamyan

Min. 60. Dusan Uhrin mai face o schimbare. Iese Borbely, intră Cejvanovici

Min. 57 Schimbare la Timișoara. Iese Garcia, intră Da Costa

Min. 55 Muirhead scapă singur cu Taborda, însă portarul timișorenilor respinge în corner

Min. 50 Muirhead șutează de la 16 metri puțin peste poarta apărată de Taborda

Min. 47 Karamyan șutează de la 20 de metri de pe partea stângă, însă șutul său izbește bara transversală

Min. 46 Schimbare la FC Timișoara. Iese Bucur, intră Goga

Min. 46 A început repriza a doua.

Min. 45 S-a încheiat prima repriză. FC Timișoara conduce cu 3-0, după golurile marcate de Gigel Bucur.

Min. 45 Glass execută, la colțul lung, o lovitură liberă de la 22 de metri, însă Taborda respinge în corner.

Min. 43 GOOOOOOOOL TIMIȘOARA. Gigel Bucur reușește tripla după ce a primit o pasă în interiorul careului de la Karamyan.

Min. 37 Bădoi ajunge în poziție favorabilă în fața porții, însă este blocat în ultimul moment de un fundaș scoțian.

Min. 30 Muirhead șutează la colțul scurt de la 15 metri, însă Taborda respinge și cu ajutorul barei.

Min. 23 Milhazes centrează de pe partea stângă, însă Bucur este surprins în offside.

Min. 21 GOOOOOOOOOL TIMIȘOARA. Bucur reușește dubla reluând în poartă din 4 metri o centrare de pe partea stângă a lui Milhazes.

Min. 10 Ocazie pentru Timișoara. Magera a trimis o lovitură de cap de la 8 metri, puțin peste poarta scoțienilor.

Min. 3 GOOOOOOOOOOOOOOOOL TIMIȘOARA. A marcat Gigel Bucur cu un lob de la 16 metri, după o pasă a lui Garcia.