Fotbaliștii de la CS U Craiova vor întârzia meciul cu CSMS Iași din cauza delegării la centru a lui Alexandru Tudor: „Se pare că noi suntem cobai”

Jucătorii de la CS U Craiova vor începe meciul cu CSMS Iași de sâmbătă, ora 17:00, cu cel puțin cinci minute întârziere, protestând astfel pentru delegarea la centrul partidei a lui Alexandru Tudor, anunță DigiSport.

Tudor a fost aspru criticat că i-a dezavantajat pe fotbaliștii craioveni în ultimul meci în care s-a aflat la centru, cel cu Steaua, din sferturile de finală ale Cupei României, din decembrie 2014, ultima care s-a desfășurat pe stadionul „Ion Oblemenco”. CS U Craiova a pierdut atunci cu scorul de 0-1, în urma unui gol din penalty care a stârnit nervi chiar și minute bune după fluierul final: „Se pare că noi suntem cobai. Pe Tudor ni l-au delegat împotriva voinței noastrei și vedem că pe Istvan Kovacs, din aceeași perioadă, nu l-au mai trimis la meciurile Stelei, după problemele de la Tg. Mureș”, au declarat surse pentru cei menționați anterior.

În decembrie, la o zi după ce nervii încă existau pentru cei de la CS U Craiova, oficialii au publicat o scrisoare deschisă adresată lui Alexandru Tudor, în care au descris în termeni duri prestația acestuia:

„Dumneavoastră ați umbrit o sărbătoare, cu o decizie la fel de „inspirată” ca majoritatea deciziilor importante pe care le-ați luat pe teren în extraordinara carieră de arbitru pe care o aveți în spate. Încă de la anunțarea brigăzii de arbitri pentru meciul cu Steaua am crezut în buna dumneavoastră credință și poate că nu ne-am înșelat. Nu am plecat urechea la zvonurile despre simpatiile dumneavoastră fotbalistice. În schimb, ne-am pus următoarea întrebare: de ce un arbitru recunoscut pentru faptul că distruge meciuri, le fragmentează și omoară spectacolul fotbalistic de fiecare dată când are ocazia, a fost desemnat să conducă o asemenea partidă?”, se arăta într-un fragment din aceasta.

Publicat: 09 05. 2015, 15:04
Actualizat: 09 05. 2015, 15:05