Ilie Dumitrescu îl contrazice pe Gigi Becali, după FCSB – Farul: „Nu s-a rezolvat! Văd un play-off cum n-a mai fost niciodată”

Ilie Dumitrescu, fostul mare fotbalist al Stelei, a analizat lupta la titlu după înfrângerea lui FCSB în fața Farului Constanța și l-a contrazis pe Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor.

FCSB și Farul Constanța s-au întâlnit duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 28 din Liga 1, iar echipa lui Gheorghe Hagi s-a impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Jefte Betancor, în minutul 41, respectiv Virgil Ghiță, în minutul 59.

La finalul acestei întâlniri, Gigi Becali și-a luat adio de la titlu. Patronul lui FCSB a recunoscut că echipa sa nu mai are șanse să o ajungă pe CFR Cluj, gruparea din fruntea clasamentului cu un avans de 11 puncte.

Ilie Dumitrescu îl contrazice pe Gigi Becali, după FCSB – Farul

Totuși, Ilie Dumitrescu îi dă speranțe lui Gigi Becali. Acesta este de părere că CFR Cluj încă nu este campioană.

„Nu s-a rezolvat lupta a titlu, chiar dacă sunt 11 puncte. Va fi un un play-off super complicat, super echilibrat pentru echipele care sunt implicate în lupta la titlu. Văd un play-off cum n-a mai fost niciodată.

Este într-adevăr un avantaj substanțial, dacă se va intra cu acest avantaj. Cine a intrat cu 3-4 puncte diferență, a și câștigat campionatul. Dar anul ăsta vom avea echipe puternice care pot pune probleme celor două echipe care se luptă la titlu.

CFR are maturitate, exeriență, știe ce însemnă un play-off, cu încărcătură. Ei au spus că se vor mai pierde puncte. Dar acum, în play-off, dacă ai pierdut un meci cu o contracandidată la titlu și apoi dacă ai un meci cu Farul sau Botoșani, 6 puncte pot fi imediat.

Acum echipele care sunt aproape de play- off sunt incomode, putenice, care pot pune probleme oricui. Dar la un meci CFR-FCSB, la o diferență de 5 puncte, e clar.

Dacă câștigă FCSB și apoi ei mai au un meci complicat cu altă echipă, ești acolo, se poate restabili egalitatea”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit Digi Sport.

Publicat: 28 02. 2022, 08:41