Ionuț Badea se teme de retrogradare după ce UTA a pierdut cu Sepsi în ultimul minut al prelungirilor: „Evident că ne gândim la ce e sub noi în clasament!”

Ionut Badea in meciul de fotbal dintre UTA Arad si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Francisc Neuman din Arad, sambata 05 februarie 2022. © FOTO:Ciprian Petcut/SPORT PICTURES

Ionuț Badea (46 de ani) se gândește acum la retrogradare, după ce UTA a pierdut pe terenul lui Sepsi cu 1-0.

Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus la limită în fața echipei UTA, în etapa cu numărul 5 din play-out-ul Ligii 1, scor 1-0. Singurul gol al meciului a venit abia în ultimul minut al prelungirilor, când presiunea din ce în ce mai accentuată pusă de elevii lui Cristiano Bergodi s-a concretizat. Mihai Bălașa a șutat în forță din fața porții, în urma unui corner.

Antrenorul celor de la UTA, Ionuț Badea, a recunoscut că își dorea acest succes pentru a continua lupta pentru calificarea în Conference League, dar acum își va îndrepta atenția asupra zonei inferioare a clasamentului, temându-se de retrogradare.

Ionuț Badea se teme de retrogradare după Sepsi – UTA 1-0

Victoria obținută de Sepsi în meciul cu UTA l-a făcut pe Ionuț Badea să se teamă de retrogradare, cu toate că înaintea acestui meci încă spera că arădenii vor prinde una dintre primele două poziții din play-out.

„Am avut un început bun în repriza a doua. Lucrurile s-au îndreptat către o luptă surdă cu mingi mai lungi, cu densitate mai mare, pe care Sepsi a câștigat-o in extremis. Când nu reușești să câștigi o partidă, lupta te duce până la final pentru a salva un punct. Lucrurile s-au dus către o luptă la jumătatea terenului. Ambele formații au încercat să dea lovitura. Rămâne dezamăgirea că în urma unei lupte pe care ar fi trebuit să o ducem până la capăt nu am luat niciun punct.

Moral, evident că ne gândim la ce e sub noi în clasament. Se pot întâmpla multe lucruri.

Speram la un rezultat bun pentru a reveni în lupta pentru primele două locuri. Dacă în prima repriză fructificam măcar una dintre cele trei situații clare, altfel s-ar fi jucat meciul”, a declarat Ionuț Badea după meciul dintre Sepsi și UTA.

Publicat: 16 04. 2022, 18:15