„Jucăm cu inima și în Ghencea!”

Marius Niculae a intrat în meciul cu Slovan la pauză. Scorul era 1-0 pentru Dinamo, iar „Săgeată” a început trânta cu fundașii cehi. Practic, golurile sale au dus meciul în prelungiri.

Pe lângă seara istorică, atacantul dinamovist a avut, după mulți ani, o satisfacție personală. A scos din nou capul în Europa, un vârf care în urmă cu opt ani era unul dintre cei mai râvniți fotbaliști de pe continent. Atunci, cu Sporting Lisabona, dinamovistul a înscris pe „San Siro“, iar cei de la AC Milan au vrut să-l transfere.

Totul era aranjat, dar la următoarea etapă din Portugalia, Niculae s-a accidentat grav. Au urmat ani grei, accidentări în lanț. Orice revenire era dublată de un nou necaz, transferul la Dinamo reabilitându-l și scăpându-l practic  de ghinioane. Românul a reluat joi seria golurilor în cupele europene, însă în față se află o nouă provocare pentru el. Meciul din Ghencea și posibilitatea primului gol în poarta Stelei. „Sper că s-au rezolvat toate problemele cu fanii și îi aștept în număr cât mai mare în Ghencea. Trebuie să câștigăm acolo pentru a ține cald succesul din Cehia. O să jucăm la fel cum am făcut-o cu Liberec, adică cu inima!”, a spus „Săgeată” după meciul de joi.

8
derby-uri a jucat Marius Niculae fără să marcheze vreodată

120 de derby-uri s-au disputat până acum între Steaua și Dinamo.

Palmaresul este favorabil „câinilor“: 41 de victorii, 45 de egaluri și 34 de victorii Steaua, golaveraj 163-162

"Dinamo suntem noi"

Ousmane N’Doye dărâmat de fericire, cu un tricou pe ochi și o băltoacă de lacrimi fericite pe caldarâm, un vestiar plin de ecoul cântecelor și mii de îmbrățișări și pocnituri de palme. Cam așa a arătat Dinamo după meciul istoric de la Liberec. Apoi, bucuria s-a mutat în autocar. Nimeni nu îndrăznise să aducă din România CD-urile cu melodiile de petrecere care se ascultă de obicei după vreun succes marcant. Dar cum s-a oprit motorul, în stradă, s-au fredonat melodiile peluzei. Un ciorchine de albi urla melodic numele echipei, la ușa din spate, jucătorii de culoare din lot dansau în stil afro. A fost bucuria „câinilor” în mai multe stări, în mai multe feluri, de la lacrimi la cântece, într-o seară în care referenul a fost al fotbaliștilor: „Dinamo suntem noi!”.

Galben-negru doar în Europa

La Liberec, Dinamo a surprins prin echipamentul galben-negru. Acesta este al doilea trimis la UEFA, exclusiv pentru cupele europene după cel tradițional alb-roșu. Șefii  ar fi vrut să-l folosească și în Ghencea, din superstiție, însă regulamentul le interzice acest lucru

Borcea a văzut meciul pe iaht

Cristi Borcea a ținut să se izoleze de cunoscuți înaintea meciului cu Slovan. Președintele a plecat la Monte Carlo, unde deține un iaht, și a urmărit singur întâlnirea cu cehii. La pauză a discutat cu Gigi Becali, iar abia la final a discutat și cu televiziunile. La București, Cornel Dinu și Nicolae Badea au văzut separat partida, dar au încins telefoanele după golul lui Cristea. „Fiecare a trăit meciul în felul său. Am început să sperăm după 1-0, iar după 2-0 deja ne tremura vocea!”, a povestit un oficial.

Publicat: 29 08. 2009, 09:41
Actualizat: 29 08. 2009, 11:02