„La vie en ROSE” pentru puștii Craiovei

Debutul meciului de la Cluj a dat impresia ca CFR a trecut peste infrangerea din Giulesti. In fata unui adversar curajos, venit in Ardeal pentru a obtine un rezultat bun, echipa lui Andone a avut un inceput excelent. Desigur, ocaziile n-au lipsit. Si a venit si golul. Prima mare sansa de a marca a lui CFR a venit cand Semedo a trimis cu capul doar peste poarta dintr-o pozitie ideala (12). A inscris insa Galiassi peste doar cateva minute, invingandu-l pe Bornescu din careul mic, dupa ce portarul craiovean respinsese initial lovitura de cap a lui Cadu (18).
A urmat o echilibrare a jocului, cu o echipa a CFR-ului in pierdere de viteza si una a Craiovei din ce in ce mai insistenta. Fara ca scorul sa mai sufere schimbari pana la pauza. In schimb, tabela s-a modificat la zece minute dupa iesirea de la cabine. Revenita pe teren cu mai multa hotarare, Universitatea a egalat la o centrare a lui Prepelita, fructificata de Joshua Rose (54). In plus, craiovenii au continuat sa preseze, dar Rose, Baird si Costea nu au gasit executia decisiva in cateva situatii bune.
Clujenii si-au revenit de abia spre final, ratand cele mai mari ocazii prin Cadu si Pereira, in timp ce Gaman a fost foarte aproape sa le ofere un cadou.
Astfel, s-a incheiat 1-1. Un pas gresit pentru campioni, dar un rezultat mare pentru tanara echipa a Universitatii.