Miriuță vrea schimbări la echipă, Maftei recunoaște superioritatea Stelei: „Le-am simțit puterea, sunt favoriți la titlu”

CFR pierde cu Steaua (0-1, gol Chipciu) și Miriuță rămâne fără victorie de la venirea la Cluj. Antrenorul și-a acuzat jucătorii după meci, deși nu a nominalizat pe nimeni, și a spus că va merge mai departe doar cu tinerii. Unul dintre „veteranii” CFR-ului, Vasile Maftei, recunoaște superioritatea Stelei și spune că echipa lui nu putea obține mai mult: „Le-am simțit forța”.

„În seara asta nu s-a putut mai mult. Steaua a făcut un meci bun, deși știam ce joacă, știam că o să aibă o posesie prelungită. Prima repriză a fost echilibrată, a doua a fost la discreția lor și iată rezultatul„, a declarat fundașul clujenilor dupa meci.

Maftei: „Puterea Stelei și-a spus cuvântul, am simțit forța lor”

„Am încercat să ne apărăm cât mai sus, dar puterea Stelei și-a spus cuvântul, ne-a împins în propria jumătate. Sunt principalii favoriți la titlu, am simțit ce echipă puternică sunt. Pentru noi s-a terminat și cu lupta pentru Europa League. În seara asta nu am fi meritat mai mult de un egal”, a mai spus Maftei.

Steaua București a învins sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formația CFR Cluj, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, în care a înscris prin Chipciu în minutul 83.

CFR Cluj a jucat în inferioritate numerică din minutul 90+1, după eliminare alui Ammari. Acesta a primit cartonașul galben pentru un fault asupra lui Latovlevici, a protestat și arbitrul Cristian Balaj i-a acordat al doilea avertisment și l-a eliminat.

CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Rui Pedro (Velayos ’58), Djokovici – Maah (Ammari ’74), Negruț (Chanturia ’46), Deac – Ogbu. Antrenor: Vasile Miriuță.

Steaua București: Tătărușanu – Varela, Szukala, Gardoș, Latovlevici – Pintilii, Prepeliță (Piovaccari ’81) – Ad. Popa (Iancu ’90), Stanciu (Keșeru ’65), Tănase – Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Cartonașe galbene: Rui Pedro ’41, Ammari ’90+1, ’90+1 / Stanciu ’14, Tănase ’71, Chipciu ’84, Tătărușanu ’90+5.

Cartonaș roșu: Ammari ’90+1.

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Sebastian Gheorghe, Adrian Ghinguleac (asistenți) – Marian Balaci, Florin Mazilu (asistenți suplimentari) – Ciprian Danșa (rezervă).

Observator: Cornel Sorescu.

Publicat: 08 03. 2014, 23:07
Actualizat: 08 03. 2014, 23:08