N-a fost o întâmplare. CFR, echipa finalurilor de meci în Liga 1. Ultimele două trofee majore s-au luat la fel

• Golul marcat de Peteleu în minutul 90+2 al meciului cu CSM Poli Iași a confirmat faptul că CFR-ului îi plac finalurile nebune.
  • Clujenii au echipa cu cele mai multe goluri în repriza secundă, iar ultima Cupă a României și ultimul titlu au fost reușite tot grație golurilor din ultimele secunde.

Calculele de play-off deveneau foarte complicate pentru echipa lui Vasile Miriuță, după golul lui Andrei Cristea, din minutul 90+1 al meciului cu CSM Poli Iași. Era 1-1 și CFR se vedea obligată să bată Viitorul, pentru a fi sigură de poziția în play-off. A venit însă ultima fază a jocului și golul lui Peteleu, din minutul 90+2, iar desfășurarea nebună a partidei i-a amintit președintelui Iuliu Mureșan de alte două meciuri cu final incendiar. „N-a fost un meci pentru cardiaci, cu siguranță. Am mai avut parte de așa finaluri la ultimul titlu și la ultima cupă câștigată”, și-a amintit președintele din Gruia, la Look TV.

Cadu și Cristian Lopez, oamenii ultimelor minute

Primul meci la care a făcut referire oficialul din Gruia datează din 2012. CFR a întâlnit atunci rivala Universitatea Cluj, pe Cluj Arena, în penultima etapă și avea nevoie de o victorie pentru a fi campioană. La pauză era însă 2-0 pentru gazde, CFR a revenit însă în repriza a doua, a egalat, iar în minutul 90 Cadu a adus victoria din penalty. Al doilea meci cu happy-end celebru al CFR-ului a fost finala Cupei României din sezonul trecut. La pauză, Dinamo conducea cu 2-0, dar CFR a revenit și a egalat cu golul lui Cristian Lopez, din minutul 89, iar clujenii au câștigat la penalty-uri.

Atacul de după pauză

Și din punct de vedere al statisticii, golul lui Peteleu din final era oarecum anunțat. Cifrele acestui sezon spun că CFR-ul se simte mai bine în atac, în a doua repriză. Formația lui Miriuță este echipa cu cele mai multe reușite, după pauză. 27 de goluri au marcat ardelenii în repriza secundă, iar 3 dintre ele au fost reușite după minutul 90. Gaz Metan, cu 24 de goluri și Viitorul, cu 21 de goluri, sunt urmăritoarele CFR-ului în topul eficacității pe finalurile de meci.

Egalul îi duce în play-off

Viitorul va fi și ultima rivală a ardelenilor, în sezonul regular. CFR a pierdut 3 din ultimele 4 partide, cu formația lui Hagi, dar eșecul nu e o soluție pentru trupa lui Miriuță. Clujenii sunt siguri de accederea în play-off doar dacă obțin cel puțin un punct din acest meci. În cazul unui eșec, singura șansă a CFR-ului de a prinde play-off-ul este ca Gaz Metan, Dinamo sau Astra să nu câștige partidele rămase.

Publicat: 01 03. 2017, 21:55
Actualizat: 01 03. 2017, 21:56