Nebunie cu olteni…

Cine crede că oltenilor le plac lucrurile simple se înșeală. Din contră, le place să trăiască la limită, periculos. Doar așa se explică desfășurarea partidei dintre Știința și Farul Constanța. Oaspeții nu formează o trupă ușoară. Veniți după o înfrângere cu Rapid, băieții lui Ion Marin erau deciși să își vândă scump pielea.

Oltenii au început în trombă, deciși să șteargă imaginea înfrângerii de al Bistrița. Furia Craiovei se concretizează încă din startul partidei, când "juveții" beneficiază de un penalti. Dar Bornescu, un portar neinspirat în acest debut de sezon, se dovedește la fel de lipsit de har și la execuția loviturii de pedeapsă și scorul rămâne egal. Oltenii nu resimt șocul, atacă în continuare, chiar și fără Wobay, schimbat după o accidentare. Și, în minutul 37 australianul Baird înscrie golul așteptat. Finalul de repriză e nebun însă, cu "giuvaierul" Băniei Costea ratând încă un penalti și cu Gerlem egalând spre stupoarea lui Mititelu.

Și repriza secundă este una de infarct. Mai întâi Dorel Stoica vrea parcă să arate că nu degeaba prenumele lui a ajuns cunoscut prin intermediul reclamelor vesele și își bagă mingea în poartă. Dar surpriza nu durează mult, iar Costea își repară greșeala printr-un eurogol de senzație. Meciul pare să se liniștească și se îndreaptă către un egal. Dar nu, Mitchell mai are și el ceva de spus și face 3-2. După ce și Farmache părăsește eliminat terenul, constănțenii se resemnează iar Craiova se impune în una din cele mai spectaculoase și nebune partide din acest campionat