Nicolo Napoli, nemulțumit de arbitraj după FC Botoșani – FC U Craiova: „Am văzut pe telefon, a fost penalty clar!”

Nicolo Napoli, antrenorul echipei FC U Craiova, a fost nemulțumit de arbitraj după eșecul cu FC Botoșani.

FC Botoșani și FC U Craiova s-au întâlnit luni, în cadrul etapei a șasea din play-out-ul Ligii 1, iar moldovenii au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Dican, în minutul 39, respectiv Dawa, în minutul 66. Pentru olteni a punctat Compagno, în minutul 55.

Meciul nu a fost lipsit de incidente și arbitrul a arătat două cartonașe roșii, câte unul de fiecare echipă: Jaja, în minutul 70, respectiv Diallo, în minutul 90+5.

Nicolo Napoli, nemulțumit de arbitraj după FC Botoșani – FC U Craiova

După această partidă, Nicolo Napoli a făcut referire la un fault al moldovenilor asupra lui Andrea Compagno, în careu, în primele minute ale jocului. Antrenorul italian al oltenilor a acuzat faptul că arbitrul nu a acordat penalty pentru FC U Craiova la acea fază.

„Am avut multe ocazii, dar am ratat. Am făcut greșeli, dar per total a fost un meci bun. (n.r. penalty la Compagno, în minutul 7) Am văzut pe telefon că l-a atins cu piciorul drept, a fost penalty clar.

Dar arbitrii sunt în teren și ei decid. Am încercat, se putea face mai bine, dar astăzi am pierdut. Mai avem trei meciuri, trei finale. Analizăm ce am greșit și ne gândim la meciul UTA, pe care vrem să-l câștigăm”, a spus Nicolo Napoli, după meciul de la Botoșani.

„Tremur și am emoții când joc 11 contra 11 împotriva Craiovei, mai ales că e o echipă bună, cu jucători valoroși. Când am jucat în zece, a intervenit o teamă, e normal. Cazi moral, ei vin peste tine și este normal. Îi felicit pe băieți, e meritul lor. Au avut puterea să treacă peste șocul eliminării și să ducă meciul în siguranță până la final” – Marius Croitoru, antrenor FC Botoșani, după meci

Publicat: 25 04. 2022, 19:30