Olteni pe loc de Europa. CS U Craiova – CFR Cluj 1-1. Echipa lui Mogoșanu a primit gol pe final, dar revine pe locul de cupe europene

A doua partidă din etapa a 6-a a play-out-ului se dispută la Craiova acolo unde CS U primește vizita CFR-ului, într-un meci ce va începe la ora 15:00.

Echipele de start:

• CS U Craiova: Straton – Achim, Acka, Popov, Vătăjelu – Zlatinski, Madson – Ivan, Nuno Rocha, Bancu – Măzărache
  • CFR: T. Marc – Tînc, Larie, L. Goian, Camora – Gomelt, Petrucci – Jakolis, Ruiz, Vitor Bruno – Bud

CSU Craiova a remizat, sâmbătă, scor 1-1, în meciul jucat pe teren propriu cu CFR Cluj, din etapa a șasea din play-out-ul Ligii 1. Clujenii au avut un om în plus, după eliminarea mijlocașului echipei gazdă, Nicușor Bancu, cu opt minute înainte de finalul meciului.

După acest rezultat de egalitate, CSU Craiova acumulează 26 puncte și se află pe primul loc, în timp ce formația CFR Cluj este pe locul 3 în clasament, cu 23 de puncte acumulate în șase etape de play-out.

Cartonașe galbene: Bancu 65′ / Goian 65′, Nouvier 68”, Tînc 90′

Cartonașe roșii: Bancu 81′.

Arbitri: George Rădulescu, Florin Păunescu, Vlad Bârleanu.

Observatori: Octavian Goga

Stadion: Extensiv, Craiova.

Minutul 82: GOOOOOL CFR CLUJ! Bud reia cu capul din apropiere, Straton respinge și Păun restabilește egalitatea.

Minutul 79: Bancu intră tare la Tânc, vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Minutul 9: GOOOOL CS U CRAIOVA! Zlatinski centrează din banda stângă, Marc greșește, iar mingea intră în poartă.

Oltenii se află pe locul secund în clasamentul play-out-ului, la un punct în spatele celor de la CSMS Iași și speră ca până la finalul campionatului să-i detroneze pe moldoveni și să se califice astfel în Europa League (ASA Târgu-Mureș este în insolvență și nu are drept de participare).

De partea cealaltă, CFR Cluj se clasează pe poziția a patra, cu 22 de puncte. Ardelenii au pierdut un singur meci în play-out, partida cu FC Voluntari, scor 0-1.

Publicat: 09 04. 2016, 16:54
Actualizat: 09 04. 2016, 17:03