Pandurii, 4 din 4

Gruparea gorjeană a obținut în această după-amiază al patrulea succes consecutiv, după victoriile cu Steaua, Gaz Metan Mediaș, CS Otopeni și Gloria Buzău. "Lanterna roșie" nu a reușit mare lucru astăzi, fiind departe de meciul din etapa trecută, când a bătut Argeșul cu 3-1.

Trupa lui Sorin Cîrțu s-a impus grație golului marcat de Florin Stângă, la penultima fază a primei reprize, căpitanul oltenilor reluând perfect cu capul o centrare venită de pe stânga de la Grecu.

La oaspeți a existat un singur om pe teren, Gueye Mansour. Senegalezul a încercat în dese rânduri să rupă apărarea gorjeană, a trecut de fiecare dată de Rusu, adversarul direct, dar nu a putu face nimic de unul singur. De partea cealaltă, gazdele au dominat și partea secundă, fiind aproape de 2-0 în minutul 84, prin Martinovici, care a trimit de pe linia porții multe peste.

Pandurii au făcut 12 puncte din tot atâtea posibile, iar Gloria rămâne în continuare cu un -16 handicap pentru liga secundă.