„Pieri din Ghencea, Satană!”

  • Publicat:
  • Actualizat:

Suporterii steliști s-au ținut de cuvânt și au protestat prin diverse metode împotriva patronului Gigi Becali, dar și a conducerii clubului, în special a lui Valeriu Argăseală.
Era forfotă mare cu două ore înainte de începerea meciului pe Bulevardul Ghencea. Din mână în mână se dădea câte un exemplar al unei reviste care scria despre adevărații steliști și care îl pune, bineînțeles, la zid pe finanțatorul Becali. În acest timp, la televizor, Becali declara că se așteaptă să fie înjurat de „golani” și îi avertiza că le va da interzis în Ghencea. La intrare, măsurile de securitate s-au ridicat la cote maxime.

Inclusiv vicepreședintele Iulian Ghiorghișor a coborât de la lojă și a făcut potecă între primul post de control și intrările de la Peluza Nord. În ciuda vigilenței lui și a celor de la firma de securitate, suporterii au reușit să introducă destule bannere anti Gigi, anti-Lăcătuș și o coregrafie care avea să-l enerveze pe Becali. La Peluza Nord s-a afișat la începutul meciului o pânză uriașă având desenat chipul patronului, ironizat sub forma unui diavol. „Pieri din Ghencea, Satană!”, scria pe afișul fanilor, care au început apoi să dea foc pânzei chiar în peluză.

 

Către jucători: „Ne-am săturat de voi!”

Au urmat apoi înjurăturile deja clasice, fond pe care tot de la Peluza Nord a fost etalat un banner pe care scria: „Ai fost un simbol cu demnitate și onoare, cum ai putut să te întorci pe bancă oare?”. Ținta era chiar omul-legendă, Marius Lăcătuș.  Într-o asemenea atmosferă, oaspeții au deschis scorul, moment pentru galerie să-și îndrepte furia și către jucători: „Ne-am săturat de voi!”. Golul egalizator al lui Bogdan Stancu a adus însă satisfacție în tribunele din Ghencea, dar mai ales în loja patronului.

 

Intră pe semnătură!

Conflictul deschis dintre patron și suporteri i-a făcut pe aceștia din urmă să-și ia anumite „măsuri anti-Gigi”. 
Becali nu mai are de gând să trimită adrese la echipele cu care urmează să joace pentru depla­sările fanilor, tocmai ca să nu mai fie înjurat chiar și pe teren străin! Amenințați cu perspectiva de a nu mai putea să intre la meciuri în deplasare, suporterii au găsit modul prin care să contracareze măsura: s-au întâlnit cu reprezentanții Jandarmeriei și au propus ca, de-acum înainte, să intre pe stadioanele adversarilor pe semnătură! Înainte de meciuri, liderii galeriei vor semna într-un tabel al Jandarmeriei cum că Steaua este absolvită de orice pagubă care ar putea să fie produsă de ultrași, iar apoi vor avea voie să intre în sectorul rezervat oaspeților. La sfârșitul partidelor, delegații forțelor de ordine și cei ai clubului-gazdă vor „inventaria” sectorul în care a stat galeria celor din Ghencea și, dacă există distrugeri, vor întocmi și nota de plată! Notă pe care o vor plăti fanii, nu clubul, așa cum era până acum. (Alex Brădescu)

 

La 13 ani, cu un cuțit la stadion

La verificarea corporală a suporterilor care se face înaintea fiecărui meci, forțele de ordine au avut surpriza de a găsi un cuțit la un puști în vârstă de 13 ani. Tânărul, care avea arma lipită de antebraț, nu va răspunde în fața legii, însă părinții acestuia vor fi amendați.

 

O altă „coregrafie“ a fost  interzisă

Suporterii Stelei care au abonamente la Peluza Sud a stadionului din Ghencea au încercat ieri să strecoare materiale care ar fi ajutat la formarea unei coregrafii anti-Gigi Becali, dar au fost opriți la intrare. Coregrafia voia să exprime faptul că personajul Becali nu are ce căuta printre adevărații conducători steliști, precum a fost Ion Alexandrescu.

 

Ironizat în revista fanilor

Continuând pe linia protestelor îndreptate către patronul Gigi Becali, suporterii steliști au făcut special pentru meciul de ieri o revistă de opt pagini. Pe copertă sunt foștii jucători ai Stelei, Lăcătuș și Stoica, ambii ținând în mâini Cupa Campionilor. Două pagini îi sunt dedicate lui Becali și cuprind declarații hilare ale patronului, precum și un remember cu umilirea de către patron a unor foste glorii, cum ar fi Hagi.

 

Bucșaru restituie împrumutul

Fanatik susține că Mitică Bucșaru, patronul celor de la Unirea Urziceni, i-a înapoiat zilele trecute patru milioane de euro lui Gigi Becali. Patronul echipei lui Dan Petrescu s-a împrumutat cu 30 de milioane de euro de la omologul său stelist, la care plătește o dobândă de un milion de euro pe lună.

 

Steaua, râvnită de evrei!

Nati Meir încearcă să-l îmbuneze pe Gigi Becali împreună cu un partener de afaceri din Statele Unite, Shon Mekyten. „Shon vrea să investească neapărat într-un club de fotbal. A fost aproape de a o cumpăra pe Maccabi Tel-Aviv, iar acum e dispus să plătească chiar și 40 de milioane de euro pentru Steaua”, a spus evreul.

 

Mesajele galeriei steliste

„Èši-ai vândut finul când te-a ajuns criza, a doua zi erai în cazinou și măreai miza.”

„Simțindu-ne stingheri în propriul stadion, luptăm până la plecarea ultimului gibon”

„Un cioban ce se crede dictator, un argat cu iz de trădător. Afaraă din Ghencea!”

„Nu-mi pare rău, am pierdut atâția ani într-o peluză cu ai mei. Îmi pare bine că nu mi-am vândut sufletul pe banii tăi!”

 

Daniel Vlad / Autor
Daniel e jurnalist sportiv din anul 2003, în prezent fiind reporter special la ProSport. Din 2003 și până în 2013 a lucrat la ProSport, după care în perioada 2013 - 2019 a activat la Fanatik. Din 2019 a revenit în echipa ProSport, unde evoluează și în prezent. În cei 22 de ani de presă, ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Kremlinul așteaptă detalii din partea SUA privind planul de încetare a focului în Ucraina
Kremlinul așteaptă detalii din partea SUA privind planul de încetare a focului în Ucraina
Obiectul BIZAR care a fost pus pe sicriul cu trupul neînsuflețit al Minervei. Toți cei prezenți la înmormântare au rămas mască!
Obiectul BIZAR care a fost pus pe sicriul cu trupul neînsuflețit al Minervei. Toți cei prezenți la înmormântare au rămas…
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi…
Lovitură pentru tricolori! Austriecii îl contrazic pe Mihai Stoichiță în cazul lui Raul Florucz: „Probabil nu înțelege regulamentul”
Lovitură pentru tricolori! Austriecii îl contrazic pe Mihai Stoichiță în cazul lui Raul Florucz: „Probabil nu înțelege regulamentul”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt mici detalii de pus la punct”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt…
Negocierile dintre Becali şi Alibec:
Negocierile dintre Becali şi Alibec: "Te laşi de ţigară, fără ciocolată şi Cola". Răspunsul atacantului l-a blocat pe finanţatorul FCSB…
Imagini indecente cu Vica Blochina, fosta lui Pițurcă, în costum de baie la 49 de ani, după operații estetice! Se mândrește cu silueta ei
Imagini indecente cu Vica Blochina, fosta lui Pițurcă, în costum de baie la 49 de ani, după operații estetice! Se…
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
BANCUL ZILEI. Bulă participă la un concurs de supravieţuire şi ia cu el o păpuşă gonflabilă
BANCUL ZILEI. Bulă participă la un concurs de supravieţuire şi ia cu el o păpuşă gonflabilă
"Vrem să mai fim minţiţi şi de altcineva". Românii din "Piaţa la doi boi" din Bruxelles explică de ce nu…
Astronomii au detectat un SUNET de MOARTE în Cosmos
Astronomii au detectat un SUNET de MOARTE în Cosmos
Care a putut să fie primul job al magnatului român care a ajuns acum la fel de bogat ca Ion Ţiriac. A văzut anunţul în ziar
Care a putut să fie primul job al magnatului român care a ajuns acum la fel de bogat ca Ion…
Vedeta care regretă că a participat la Ferma și Survivor România la PRO TV: „Trei lei în plus”
Vedeta care regretă că a participat la Ferma și Survivor România la PRO TV: „Trei lei în plus”
Codul Rutier 2025. Mașinile care au interzis pe autostradă. Amendă 1.600 de lei pentru șoferi
Codul Rutier 2025. Mașinile care au interzis pe autostradă. Amendă 1.600 de lei pentru șoferi
George Bondor s-a sinucis! Detalii de ultimă oră
George Bondor s-a sinucis! Detalii de ultimă oră
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi…
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Rățușca cea urâtă s-a transformat într-un SUV cu adevărat dezirabil. KGM Actyon a debutat oficial în România – VIDEO
Rățușca cea urâtă s-a transformat într-un SUV cu adevărat dezirabil. KGM Actyon a debutat oficial în România – VIDEO
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României" în grad de Cavaler. Imagini inedite de la ceremonia specială
×