Propunerile lui Sabău

Neluțu Sabău a avut un start hotărât pe banca Timișoarei. În primele două meciuri de pregătire din această vară, ambele disputate ieri cu , el a încercat deja să implementeze mai multe elemente.

1. Coordonator de joc

Mai întâi, tehnicianul a adus modificări în centrul terenului, testând implementarea unui coordonator. Pentru primul meci cu , Sabău a renunțat la unul din cei doi „închizători” tradiționali și a folosit un mijlocaș de creație mai avansat. Ieri dimineață, coordonator a fost mai întâi Claudiu Ionescu, urmat de Dare Vrsic. Rezultatul a fost de 4-0 pentru „Poli”, dar toate golurile au venit după ce pe teren au intrat mai mulți jucători consacrați.

2. Joc combinativ

Indiferent de formula de jucători trimisă pe teren în meciurile de ieri, Neluțu Sabău le-a cerut elevilor săi să joace la firul ierbii, să iasă cu pase scurte din apărare și să construiască mai mult. Solicitarea tehnicianului le-a pus și probleme timișorenilor, defensiva având mai multe gafe neașteptate. De asemenea, mai ales în meciul al doilea când au fost conduși cu 0-1, bănățenii au revenit la jocul cu mingi aruncate la bătaie pentru atacanți, sărind de multe ori construcția.

3. Șanse pentru toți

Pe parcursul ambelor amicale cu , Sabău a împărțit lotul în câte două formule de echipă, încercând să le dea la toți fotbaliștii șanse egale de a juca sau chiar de a-i vedea mai mult la treabă pe cei din linia a doua. În primul meci, formula de start a fost una cu multe nume noi. După o oră a fost schimbată complet, la scorul de 0-0. Ultimele 30 de minute le-a încheiat însă un „11” format din fotbaliști importanți care a și tranșat prima partidă cu 4-0.

La al doilea joc, „Poli” a folosit echipa standard până în minutul 55, dar a fost condusă în această perioadă cu 0-1. Din minutul 55, Sabău a schimbat iar complet „11”-le din teren, obținând un egal la final.

Bourceanu are tendinită

Din cauza efortului depus în cantonamentul preponderent fizic, Bourceanu a acuzat dureri la articulații. Mijlocașul este afectat de o tendinită acută, iar din această cauză nu a evoluat ieri niciun minut în cele două partide disputate cu maghiarii de la .

Publicat: 09 07. 2009, 15:33
Actualizat: 09 07. 2009, 15:40