Reacție memorabilă a lui Chirilă, după victoria de la Botoșani: „Ei au fost Titanicul, noi am fost aisbergul”

Chiajna se ține de „glume” și la propriu, și la figurat. Ionuț Chirilă a avut o reacție memorabilă după victoria de la Botoșani, în urma căreia Concordia urcă pe locul 10 în clasament, peste rivala de duminică: „Dacă ei au fost Titanicul, noi am fost aisbergul”

„Știam că întâlnim o echipă disperată a Botoșaniului, le-am spus băieților mei că, dacă ei sunt Titanicul, noi trebuie să fim aisbergulul de care să se lovească”, a declarat antrenorul Chiajnei, conform Dolce Sport.

Chirilă laudă arbitrajul: „A fost unul de Liga Campionilor

„Valoarea a făcut diferența și aș vrea să spun că, în sfârșit, am avut un arbitraj de Liga Campionilor”, a mai spus Ionuț Chirilă.

Concordia Chiajna a învins duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0, pe FC Botoșani, într-un meci contând pentru etapa a XVI-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Welington ’58 și Roșu ’78.

Din minutul 65, FC Botoșani a evoluat cu un jucător mai puțin, Poverlovici fiind eliminat. În minutul 82, FC Botoșani a mai rămas fără un jucător, Tincu fiind eliminat.

FC Botoșani: Curileac – Patache, C. Dinu, Poverlovici, Acsinte – Croitoru, Tincu, Vașvari, Fulop (Codoban ’66) – Cârjan (Vraciu ’67), Hadnagy (Matei ’80). Antrenor: Cristian Popovici.

Concordia: Râmniceanu – Crețu, Leca, Bambara, Bucurică – Roșu, Ispir (Savin ’54) – Neagu, Purece, Coșereanu (Serediuc ’76) – Welington (Ganea ’74). Antrenor: Ionuț Chirilă.

Cartonașe galbene: Hadnagy ’42, Poverlovici ’60, ’65, Acsinte ’80 / Crețu ’39, Bucurică ’77
Cartonașe roșii: Poverlovici ’65, Tincu ’82

Înaintea meciului s-a intonat Imnul Național al României. Partida a fost arbitrată de Iulian Dima, ajutat de Cristian Nica și Adrian Popescu. Rezervă a fost Mihai Amorăriței. Observatori au fost Marian Dorobanțu și Dumitru Dumitriu.

Publicat: 01 12. 2013, 19:25
Actualizat: 01 12. 2013, 19:26