Rotariu revine la antrenamente. „Va începe cu alergări ușoare”

Accidentat la mușchii inghinali ai piciorului stâng, Dorin Rotariu (19 ani) a lipsit sâmbătă seara, la eșecul suferit de Dinamo, scor 1-6 (0-4), în deplasare, cu Astra Giurgiu, meci din cadrul etapei a 17-a a Ligii 1, ultima a turului. A fost prima partidă a campionatului ediția 2014-2015 în care internaționalul de tineret nu a prins niciun minut în tricoul „câinilor”.

Mijlocașul timișorean va reveni la antrenamente luni și va începe pregătirea alături de lotul lui Ionel Dănciulescu cu alergări ușoare. „Din cauza antrenamentelor pe terenurile înghețate a simțit o durere în același loc în care a mai fost accidentat în acest an. De luni va începe alergările pentru a vedea cum rezistă la sprinturi și poate pentru a intra în lot pentru ultima partidă a anului”, a declarat pentru ProSport un apropiat al jucătorului echipei din Șoseua Ștefan cel Mare. Dorin Rotariu a jucat în primele 16 etape ale turului, în 10 meciuri intrând din postura de rezervă. A reușit un singur gol și a primit două cartonașe galbene. Școlit la Poli Timișoara, stângaciul se află la al doilea sezon în Liga 1, eșalon în care a jucat 38 de partide.

• Dinamo va juca sâmbătă în sferturile de finală ale Cupei Ligii, acasă, cu Universitatea Cluj (ora 20:00, Look TV). Celelalte partide: Pandurii – Oțelul (vineri, 20:00), Astra – Viitorul (duminică, 16:30), CSMS Iași – Steaua (duminică, 20:00)