Sărbătoare în Oltenia. Bawab și Bancu au adus victoria Craiovei în derby-ul cu Dinamo!

Meciului anului în Oltenia a umplut „Extensivul”, 6.000 de fani cântând la unison imnul Științei alături de Ciry Mayer, chemat să interpreteze „Cântec pentru Oltenia” în deschiderea derby-ului Craiova – Dinamo. „Câinii roșii” au onorat și ei cu 300 de fani cea mai mare rivalitate cu o echipă din provincie.

Săndoi l-a titularizat în premieră pe Iliev, dar bulgarul a rezistat pe teren doar până spre finalul primei părți, blestemul accidentărilor stoperilor continuând pentru craioveni, care îi pierduseră și pe Acka și Izvoranu. Rednic a aliniat echipa de bază, cu Steliano Filip revenit în primul „11″, iar „Bizonul” Gnohore și-a păstrat locul în atac datorită accidntării lui Essombe.

Oaspeții au fost mai îndrăzneți în start, cu două șuturi de la marginea careului, dar răspunsul Craiovei a fost mai concret. Ivan a interceptat o minge în preajma „22-ului” advers și a lansat-o pe „treisferturi” către Bawab și Bancu, din combinația celor doi ieșind „eseul” iordanianului. Peste câteva minute, Ivan s-a aflat și la finalizare, dar șutul din prima s-a oprit în brațele lui Cerniauskas. Căpitanul lui Rednic, Paul Anton, a încercat riposta, cu un șut de la distanță, dar nu suficient de precis.

După pauză, Dinamo n-a avut răspuns la entuziasmul oltenilor, care s-au năpustit spre poarta lui Cerniauskas de parcă aveau de recuperat câteva goluri. Bawab a fost de neoprit în careul advers și a reușit dubla după o acțiune personală pornită din stânga, iar peste câteva minute i-a oferit un assist lui Bancu, care a sprintat spre 3-0. Duetul „Ba-Ba”, Bawab-Bancu, a fost decisiv pentru Craiova, care a sărbătorit un succes cu Dinamo după 6 ani și jumătate, de când frații Costea îngenuncheau echipa condusă atunci tot de Mircea Rednic.

CS U Craiova – Dinamo București 3-0

Au marcat: Bawab 13, 63, Bancu 65.

Stadion: „Extensiv”, spectatori: 6.000.

CS U Craiova: Bălgrădean – Achim, Popov, Iliev (40 Dumitraș), Vătăjelu – Bancu, Mateiu, Kay, Ivan (76 Herghelegiu) – Nuno Rocha, Bawab (84 Madson). Antrenor: Emil Săndoi.

Dinamo: Cerniauskas – Fai, Marc (68 Pulijc), Mevlija, S. Filip – P. Anton, Palic – C. Matei (60 Shalaj), Vojnovic (60 van Haaren), Rotariu – Gnohore. Antrenor: Mircea Rednic.

Arbitru: Istvan Kovacs (Satu Mare).

Cartonaș roșu: Anton 90.

Publicat: 25 10. 2015, 17:36