SC Vaslui – „U” Cluj 2-0. Echipa lui Ciobotariu scapă de ultima poziție din clasament, iar „Șepcile roșii” rămân fără victorie în acest sezon

SC Vaslui a învins cu 2-0 pe Universitatea Cluj și scapă de ultimul loc din clasament, acolo unde fusese trimisă de FRF după un litigiu financiar. Dacă își va recupera punctele pierdute, echipa lui Ciobotariu va urca pe locul 10.

Mihai Teja a debutat cu stângul pe banca Universității și nu a reușit să aducă prima victorie în acest sezon pentru „U”.  Cu 4 puncte în 12 etape, „U” s-a instalat pe ultimul loc în Liga 1.

Echipa lui Ciobotariu a început bine meciul și a deschis scorul rapid, Madson marcând un gol superb în minutul 12, cu un șut de la 16 metri.   „U” putea intra în meci imediat după pauză, dar Cerniauskas a avut un reflex uimitor la reluarea lui Lemnaru din minutul 46. Cel mai delicat moment al meciului a avut loc în minutul 49, când Cristi Balaj a dictat penaly după o ciocnire între Antal și portarul Veselovsky. Atacantul vasluian a marcat fără probleme și a urcat scorul la 2-0. Clujenii s-au resemnat, iar gazdele au mai ratat câteva bune ocazii de a marca.

Pentru „U” se anunță vremuri mai bune, Florian Walter declarând că se va implica la echipă după o îndelungată absență. Echipa are nevoie de întăriri pentru a putea continua și sezonul următor în Liga 1.